Kupno szczenięcia
Decyzja o kupnie psa nie może być impulsywna. Psiego towarzysza wybieramy na wiele lat, więc musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zapewnić mu czas potrzebny na jego wychowanie, miejsce i warunki do życia, a czasem ponieść dodatkowe koszty związane z opieką weterynaryjną. Wprowadzając psa do domu podejmujemy się zobowiązania na lata, czasem też na trudności, gdyż od teraz robiąc plany wakacyjne będziemy musieli uwzględniać w nich również psa. Jeśli mamy wątpliwości lepiej się wstrzymać z decyzją. Pies odda nam całe swoje życie i całe jego życie będzie zależało tylko od nas dlatego musimy być pewni, że podołamy temu obowiązkowi. Psy to zwierzęta stadne, potrzebują kontaktu ze swoją ludzką rodziną, a także przewodnika, który będzie stabilny psychicznie, pewny siebie i da psu poczucie bezpieczeństwa i równowagi.
Wybierając rasę psa należy najpierw zadać sobie pytanie czego od niego oczekujemy? Wybierajmy rasę pod względem jej predyspozycji i oczekiwań jakie mamy wobec psa. Wybierając psa nie można kierować się odległością w jakiej znajduje się hodowla od naszego domu, samym wyglądem danej rasy, modą czy ceną. Poszczególne rasy różnią się nie tylko eksterierem, różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, charakterem i temperamentem. Wybranie nieodpowiedniej rasy może skazać i nas i psa na dyskomfort i odebranie sobie przyjemności z posiadania czworonożnego towarzysza. Zastanówmy się czy potrzebujemy psa do zadań specjalnych, do sportów, towarzysza rodziny, psa tropiącego, kanapowca, psa obdarzonego niespożytymi pokładami energii czy spokojnego melancholika, psa obronnego czy takiego, który pokocha cały świat… FCI uznało blisko 400 ras psów, jest też wiele ras nieuznanych bądź wstępnie uznanych, możemy szacować, że wraz z nimi na świecie istnieje ich około 500. Niektóre z nich są podobne do siebie, inne różnią się od siebie tak bardzo, że gdybyśmy mówili o dzikich zwierzętach można by było zaliczyć je do odrębnych gatunków. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybranie psa, który w największym stopniu spełni nasze oczekiwania i będzie pasować do trybu życia, który prowadzimy.
Wybierając psa rasowego szukajmy hodowli sprawdzonych, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce (www.zkwp.pl jedynej organizacji uznanej przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI). Decydując się na psa rasowego możemy z góry założyć jakie cechy fizyczne i psychiczne będzie reprezentował, jednakże aby tak było musimy znaleźć hodowcę, który sprzeda nam dobrze zsocjalizowane i dobrze wyhodowane szczenię. Tylko hodowca dbający o dobro rasy, a nie rozmnażający psy tylko dlatego, że posiada suczkę, która może mieć młode jest w stanie zadbać o podtrzymanie cech charakterystycznych dla rasy. Warto więc gdy już wybierzemy rasę, na spokojnie odwiedzić kilka hodowli i wtedy zdecydować, która hodowla w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Przed zakupem należy zebrać jak najwięcej informacji o danej rasie by zapewnić psu jak najlepsze warunki i by być przygotowanym z pełną świadomością na nowego członka rodziny.
Szczenię z potencjałem czy tak zwany pecik?
W zależności od tego czego oczekujemy od przyszłego psa, warto zastanowić się jakie szczenię z miotu wybrać. Dla hodowcy i dla przyszłego nabywcy inne szczenię może być tym najlepszym z miotu, ale warto jak najlepiej sprecyzować swoje oczekiwania tak by hodowca był w stanie pomóc w wyborze malucha – w końcu to on spędza wiele godzin dziennie na zabawie z nimi i wie najlepiej, który szczeniak posiada cechy, których szukamy. Szczenięta z potencjałem wystawowym/pracującym/hodowlanym to te rokujące dobrze na przyszłość w zależności od kryteriów selekcji. W każdym miocie są szczenięta lepiej i gorzej rokujące, przy czym te mniej rokujące mają zazwyczaj tylko mały defekt, bardziej zakręcony ogonek, zbyt jasne oczy, słabą maskę bądź niepożądane białe znaczenia. Podobnie z psami sportowymi czy użytkowymi, nie wszystkie szczenięta w miocie mają te same predyspozycje. Jeśli nie szukamy psa do przyszłej hodowli czy wystaw warto szukać takich szczeniąt, które spełniają nasze oczekiwania, ale ze względu na drobne odstępstwa od wzorca są sprzedawane zazwyczaj w niższej cenie niż szczenięta z potencjałem wystawowym z adnotacją w umowie, że są niehodowlane. Podobnie szukając psa do sportu, może się okazać, że szczeniak z niewielkim defektem eksterieru, może być najlepszym psem sportowym. Dlatego tak ważne jest jasne określenie swoich priorytetów i przedstawienie ich hodowcy. Hodowca poprzez czas poświęcony szczeniątkom i znajomość własnych linii jest w stanie doradzić nam, który z maluchów sprosta naszym oczekiwaniom. Nawet jeśli spędzimy wiele godzin ze szczeniakami w hodowli i tak mogliśmy trafić na moment, w którym szczeniak najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom ma akurat gorszy dzień i nie prezentuje się tak okazale jak zazwyczaj.
Zdrowie
Decydując się na szczenię decydujesz się też na związanie się z nim na dobre i na złe, czyli i w zdrowiu i w chorobie. Musisz być naszykowany na różne ewentualności. Problemem ostatnich lat w Polsce są wszelkiego rodzaju choroby odkleszczowe, szczególnie babeszioza. Jest to choroba śmiertelna, działająca szybko i tylko błyskawiczne działanie może uratować psa. Ważne by w czasie gdy temperatury wzrastają powyżej zera zabezpieczać psa preparatami przeciwkleszczowymi. Nowością związaną z dużą migracją zwierząt są filariozy, nierozpowszechnione jednak powinniśmy zacząć zwracać na nie uwagę. W dużych skupiskach psów rozprzestrzeniają się różne zarazki i wirusy. Wiele z chorób zostało opanowanych dzięki profilaktyce szczepień, wystarczy regularnie zgodnie z zalecaniami weterynarza szczepić swojego psa. Warto zainwestować też w szczepionkę donosową przeciwko kaszlowi kennelowmu. U psów dużych ras zdarzają się przypadki skrętu żołądka, dlatego ważne jest by pojedynczy posiłek nie był zbyt obfity i żeby nie karmić psa bezpośrednio po intensywnym wysiłku, a po tym jak zostanie nakarmiony pozwolić mu odpocząć zanim pójdziemy na spacer. Poza profilaktyką należy pamiętać, że każda rasa psów zagrożona jest chorobami o podłożu dziedzicznym. W przypadku Dogów Kanaryjskich tak jak i innych psów ras dużych i olbrzymich jest to dysplazja stawu biodrowego, rzadziej dysplazja stawu łokciowego. W profilaktyce dysplazji ważne jest odpowiednie prowadzenie szczenięcia na co składa się wiele czynników takich jak utrzymanie prawidłowej wagi (nie dopuszczenie do nadmiernej wagi i zbyt szybkiego wzrostu szczenięcia), utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety i dobranej do niej suplementacji, pozwolenie szczenięciu na odpowiedni rozwój fizyczny przez zapewnienie mu swobodnego ruchu przy jednoczesnym nieforsowaniu go i ograniczeniu do minimum nadmiernych obciążeń stawów w okresie intensywnego wzrostu (brak wymuszonego, długiego i jednostajnego ruchu, nie pozwalanie psu na skoki, unikanie śliskich powierzchni). Przy odpowiedniej profilaktyce nawet jeśli szczenię jest dotknięte dysplazją mamy szansę, że nie rozwinie się ona do poważnego stopnia. Hodowcy chcący w jak największym stopniu ograniczyć (nie da się jej całkowicie wyeliminować gdyż jest to choroba poligenowa, zależna od wielu czynników)występowanie dysplazji prześwietlają swoje psy do rozrodu używając tych wolnych od schorzenia, aczkolwiek Związek Kynologiczny dopuszcza do rozrodu psy z wynikami A, B i C w celu zachowania jak najszerszej puli genetycznej w rasach. Kwestie chorób te będą szerzej rozwinięte w osobnych artykułach.
Kilka słów o mojej hodowli i tym jak mieszkamy
Hodowla Rey Gladiador usytuowana jest kilka km od Puław. Do dyspozycji psów jest hektar ogrodzonej działki, a także 1,5 hektara nieogrodzonego lasu. Regularnie wychodzimy na spacery nad Wisłę, a jeśli czas nam na to pozwala wybieramy się na wycieczki samochodowe do miasta lub w dalsze tereny. Psy mają swoje kojce jednak większość dnia spędzają biegając wolno lub z nami w domu.
Wszystkie szczenięta rodzą się w domu u mnie w pokoju. Szczenięta w swoich pierwszych tygodniach życia nie są zamykane, mają do dyspozycji całą przestrzeń. Zazwyczaj poza psią mamą w zależności od momentu w którym zdecyduje się ona dopuścić do maluchów inne psy w ich wychowaniu pomaga reszta stada. Od początku maluchy uczą się życia w domu. Są też poddawane różnego rodzaju stymulacji (dźwięki, zmiana temperatury, dotyk), brane często na ręce, ważone, przytulane i oczywiście fotografowane 🙂
Kiedy szczenięta dorastają, a pogoda na to pozwala zaczynamy wychodzić na dwór. Później też przenoszą się do tzw. domku dla szczeniąt całe dnie jednak spędzając na zabawie i mając wolny dostęp do naszego domu.
Wszystkie szczenięta przed wyjazdem do nowych domów są już wielokrotnie odrobaczone, posiadają też przynajmniej jedno szczepienie adekwatne do wieku. W tej chwili wszystkie nasze szczenięta są znakowane elektronicznie. Ze względu na małą czytelność tatuaży zrezygnowaliśmy z nich zupełnie na rzecz chipowania. Szczenięta są szczepione szczepionką Nobivac Puppy DP. Zazwyczaj wyjeżdżają od nas po pierwszym szczepieniu, te które zostają szczepione są szczepionką Vanguard Plus 5 lub podobną, którą polecam przyszłym nabywcom.
Artykuł będzie kontynuowane, zapraszam wkrótce do dalszej lektury,
Ewa Ziemska