WZORZEC PERRO DE PRESA CANARIO – rok zatwierdzenia 1989
Pochodzenie: Pies molosowaty pochodzący z wysp Teneryfa i Gran Canaria w Archipellagu Wysp Kanaryjskich, na których został wyhodowany jako pies obronny i bojowy. Naturalna „izolacja” terenów wysp umożliwiła zachowanie dość jednolity typ u psów o maści płowej lub pręgowanej z białymi znaczeniami.
Wrażenie ogólne
Średni, mocny, proporcjonalny pies, pierwotny w typie, o nieco wydłużonej sylwetce (dotyczy zwłaszcza suk), bardzo pojemnej klatce piersiowej, mocnych, prostych kończynach, grubej i elastycznej skórze i krótkim włosie. Presa powinien mieć niski i bardzo głęboki głos.
Charakter
Wygląd presy ma zdradzać jego siłę. Oczy o uważnym, czujnym wyrazie. Pies silny, zrównoważony i odważny. Zachowujący dużą dozę nieufności wobec obcych, bardzo łagodny dla rodziny – także w stosunku do dzieci.
Wzrost
Wysokość w kłębie: psy 61-66 cm suki 57-62 cm
Głowa
Duża i masywna. Długość kufy do mózgowioczaszki w proporcji 6:4, stop zaznaczony, lecz niezbyt głęboki.
Mózgowioczaszka
nieco wypukła. patrząc zarówno z przodu, jak i z boku. Łuki jarzmowe bardzo dobrze zaznaczone. dobrze rozwinięte mięśnie skroniowe. Guz potyliczny słabo zaznaczony.
Kufa
bardzo szeroka, krótsza niż mózgowioczaszka. Długość kuty stanowi 4% długości całej głowy.
Nos
trufla szeroka, mocno wypig-mentowana na czarno.
Wargi
średnio grube i mięsiste. Górna – nieco obwisła, przykrywa dolną. Pożądane jest ciemne wypigmentowanie śluzówek, jakkolwiek może pojawić się odcień różowy.
Zęby
mocne, mocno osadzone w dziąsłach. Dopuszczalny przodozgryz. Brak któregoś z przedtrzonowców nie obniża ceny. Podniebienie z wyraźnym żłobkowaniem w odcieniu różowym.
Oczy
owalne, dość szeroko osadzone. w kolorze od średnio- do ciemnobrązowego, w zależności od omaszczenia. Powieki czarne.
Uszy
średniej długości, wysoko osadzone. Jeśli nie są kopiowane – wiszące. Uszy cięte – stojące lub półstojące, trójkątne. Kopiowanie bądź niekopiowanie uszu nie wpływa na ocenę.
Szyja
Prosta, w przekroju cylindryczna, bardzo muskularna i dość krótka (zwykle 18-20 cm). Skóra na spodzie szyi tworzy niewielką fałdę.
Kończyny przednie
Proste, prostopadle ustawione, o mocnej kości, bardzo dobrze umięśnione.
Łokcie
ani zbyt odstające, ani zbyt przylegające do klatki piersiowej.
Łapy
zwarte, tzw. kocie, o mocnych pazurach.
Kończyny tylne
Bardzo potężne, muskularne, ustawione prostopadle. Kąty tyłu zaznaczone, łapy zwarte, tzw. kocie, choć nieco bardziej wydłużone niż przednie. Zwykle brak wilczych pazurów, choć ich występowanie nie ma wpływu na ocenę.
Tułów
Długość tułowia powinna przekraczać o 28-20% wysokość w kłębie. Bardzo pojemna, dobrze rozwinięta klatka piersiowa, sięgająca, co najmniej do łokcia. Żebra mocno wysklepione. Głębokość klatki piersiowej powinna być równa przynajmniej 30% wysokości w kłębie. Linia grzbietu prosta, wznosząca się stopniowo w kierunku zadu. Wysokość psa w zadzie powinna przekraczać ok. 1.5 cm wysokości w kłębie.
Ogon
Wysoko osadzony, szeroki u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. W spoczynku można zaobserwować lekkie skrzywienie boczne, w ruchu ogon unoszony wyżej, szablasto, nie zawinięty.
Okrywa
Włos krótki, dość szorstki, nieco gęściejszy na grzbiecie i szyi. Bez podszerstka.
Umaszczenie
pręgowane w całej gamie: od bardzo ciemnego do jasnoszarego, płowe – we wszystkich odcieniach (łącznie z piaskowym) oraz czarne. Niekiedy występują białe plamy dookoła szyi i na łapach, choć dąży się do zredukowania ilości koloru białego. Maska – zawsze ciemna – może sięgać do wysokości oczu.
Waga
Przeciętna waga psów 45-57 kg, suk 40-50 kg. Samce powinny mieć dobrze rozwinięte oba jądra.
Wady
Drobne:
Nadmierne zmarszczki na głowie
obecność wilczych pazurów.
Poważne:
Słaba pigmentacja nosa
zbyt obwisłe wargi, nadmierny przodozgryz
zbyt lekka budowa, słabo zaznaczona maska
niezrównoważony charakter, nieprawidłowe proporcje głowy
ogon zawinięty, o równej grubości na całej swej długości
zdeformowany bądź kopiowany.
Dyskwalifikujące:
Brak pigmentu na trufli nosa lub śluzówce
obecność białego koloru zajmującego powyżej 30% powierzchni ciała
brak jąder.