Nasze psy    |    Nasze suczki    |    Szczeniaki    |    Kontakt   


PODRÓŻE - HISZPANIA 2007

MONOGRAFICA 2007

 

Clase Cachorros Hembras / Puppy Class Females  / Klasa Szczeniąt Suki

Clase Cachorros Machos / Puppy Class Males / Klasa Szczeniąt Psy

Clase Jovenes Hembras / Junior Class Females / Klasa Młodzieży Suki

Clase Jovenes Machos/ Junior Class Males  / Klasa Młodzieży Psy

Clase Intermedia Hembras / Intermediate Class Females / Klasa Pośrednia Suki

Clase Intermedia Machos / Intermediate Class Males / Klasa Pośrednia Psy

Clase Abierta Hembras / Open Class Females / Klasa Otwarta Suki

Clase Abierta Machos / Open Clas Males / Klasa Otwarta Psy

Clase Campones Hembras / Champion Clas Females / Klasa Championów Suki

Clase Campones Machos / Champion Clas Males / Klasa Championów Psy

Clase Veteranos Hembras / Veterans Class Females / Klasa Weteranów Suki

FINALES / FINALS / FINAŁY

 

Nad kolejnym wyjazdem do Hiszpanii, a w szczególności nad wyjazdem na Monografikę zastanawiałam się od dłuższego czasu. W październiku w skrzynce na listy czekało zaproszenie więc nie zastanawiając się długo zgłosiłam moje psy: w klasie championów psów King Size de Presa Awangarda i w klasie otwartej suk Parisienne de Presa Awangarda oraz zajęłam się rezerwacją lotu, hotelu i samochodu… Jeszcze po polsku opatulona po uszy i w kurtce z futerkiem piątego grudnia wysiadłam na słonecznym lotnisku Alicante, temperatura sięgała 20°C.

Monografika zaczynała się następnego dnia o godzinie 13 co oznaczało, że jest trochę czasu na zapoznanie się z bliższą i dalszą okolicą. Widoki, klimat, sympatyczni ludzie spotykani na każdym kroku sprawiły, że pokochałam Hiszpanię jeszcze bardziej. Poranek rozpoczął się od spaceru po plaży, później wyjazd do Orijueli i zwiedzanie Alicante. Na teren IFA gdzie odbywały się wystawy dotarłam około 12, było więc jeszcze sporo czasu na porozmawianie ze znajomymi, odebranie katalogu i zobaczenie psów, które czekały w swoich klatkach gotowe do wyjścia na ring. Zdecydowałam, że Monografikę chcę poświęcić głównie studiowaniu psów zgłoszonych na wystawę i na rozmowie z hodowcami, co zaowocowało tym, że moje psy mimo iż zgłoszone zostały spokojnie w domu, a ja uzbrojona w aparat mogłam spokojnie dokumentować wydarzenia. A było na co patrzeć. Na samą Monografikę zgłoszonych zostało niemal 100 Dogów Kanaryjskich.

Monografikę sędziował Ricardo Oramas Miranda posiadający Presa Canario od ponad 25 lat, sędzia specjalistyczny rasy od 12 lat, jego przydomek „Los Cardones” nosi wiele Championów i Zwycięzców Monografik, Ricardo Oramas jest również aktualnym prezydentem Club Español del Dogo Canario. 

 

Trofea do zdobycia na Monografice

Sędziowanie rozpoczęto od suczek - szczeniąt. Z 13 zgłoszonych na ringu pojawiło się 10. Miejsce pierwsze zajęła Toba de Cielo de Canarias, 6 miesięczna córka Ch. Andy de Cielo de Canarias i Teina de Los Cardones. Klasa szczeniąt psy to tylko 3 pieski z 6 zgłoszonych i pierwsze miejsce dla  pięknie wystawionego 7 miesięcznego Montano de Fencing Dogs po Ch. Tigalate del Calabazo i Ch. Tan Xue Fencing Dogs. W porównaniu najlepszym szczenięciem została Toba.

TOBA de Cielo de Canarias i MONTANO de Fencing Dogs

 

Dalsze sędziowanie zostało podzielone: najpierw psy, później suki. Psy sędziowano od klasy pośredniej w której pojawiły się tylko trzy zgłoszenia. Pierwsze miejsce zajął Amagar del Calabazo, syn Ch. Indio i Grafi de Garehagua.

AMAGAR del Calabazo

Następnie weszła klasa otwarta budząca największe emocje. Do oceny stanęło 11 psów z 15 zgłoszonych. Zwycięzca, który otrzyma tu CAC ma duże szanse na Championat Hiszpanii. Lokatę piątą zajął Teide de Samcor po Ch. Indio i Mora. Lokata czwarta to Mencey po Magnum i Arenga. Lokata trzecia to pies będący na dobrej drodze do ukończenia Championat Hiszpanii – Granto de Atlantida Can po  Celso El rubio Haridian i Cora de Atlantida Can. Lokata druga przypadła Greco de Los Cardones, synowi Ch. Indio i Gildy de Los Cardones. I wreszcie lokata pierwsza i CAC dla wzbudzającego żywe zainteresowanie psa imieniem Serach de Garehagua, syna Terrife i Agory de Garehagua.

 

SERACH de Garehagua

CAC

GRECO de Los Cardones

GRANTO de Atlantida Can

W klasie Championów na 5 zgłoszeń pokazano 3 psy. Lokata pierwsza to Ch. Andy de Cielo de Canarias, druga Ch. Tigalate del Calabazo i na miejscu trzecim Ch. Cuco Xanti Land. Nie pojawiły się Ch. Kazan de Abanicos del Jarama i mój Ch. King Size de Presa Awangarda

Ch. ANDY de Cielo de Canarias

Na koniec zaprezentowano klasę młodzieży, a w niej 6 psów z 9 zgłoszonych. Zwycięstwo trafiło do syna Ch. Andy de Cielo de Canarias i Mega Crisdoco – Noe Crisdoco. Noe to jeden z niewielu pokazanych na Monografice psów, któremu pozostawiono naturalne uszy. Wciąż ciężko oceniać takie psy, niestety zakaz kopiowania uszu jest coraz bardziej powszechny i z czasem będziemy musieli przywyknąć do takiego widoku.

NOE de Crisdoco

Do porównania o tytuł Najlepszego Psa wyszły Serach de Garehagua – zwycięzca klasy otwartej, Andy de Cielo de Canarias – zwycięzca klasy championów i Noe de Crisdoco – zwycięzca klasy młodzieży. Najlepszym psem został Serach de Garehagua.

Najlepszy Pies - SERACH de Garehagua

Po psach przyszła kolej na suki. W klasie pośredniej mimo 6 zgłoszeń pojawiło się tylko 2 suczki.  Lokata pierwsza to Bilma po Simba de Alacant Bull i Mina de Dog Real, lokata druga to Wela de Casa del Presa po Otelo de Casa del Presa i Sima de Casa del Presa.

BILMA

Podobnie jak przy sędziowaniu psów tak i w sukach klasa otwarta znów wzbudziła emocje. Na ring wkroczyło ich 16 z 20 zgłoszonych. W tym 2 ze zgłoszonych w tej klasie suk przyjechało z Polski. Jedna to Amiga Presa Furio córka Ch. Yazco Xanti Land i Betty w rękach Dominika Nowaka „Presa Furio” wyróżniona oceną doskonałą, druga to moja Parisienne de Presa Awangarda, córka Ch. Chuck Norris de Presa Awangarda i Dama de Presa Awangarda, która jak już wcześniej wspomniałam została w Polsce. Miejsca lokatowe przypadły dla suk, które prawdopodobnie czekają już na swoje dyplomy Championa Hiszpanii. Trzecie miejsce zajęła Jane de Can Muc, córka Ch. Sandokan de Alacant Bull i Kira de Abanicos del Jarama. Lokata druga to bardzo podobna do ojca, Ch. Indio - Idayra de Samcor. Wyczekiwana lokata I i CAC dla La Toya de Los Cardones po Ch. Indio i Gilda de Los Cardones – suki o pięknej prezencji, doskonałym ruchu i urzekającym charakterze. La Toya to bardzo znana suczka, której zawrotna kariera wystawowa rozpoczeła się od wygrania z klasy młodzieży całej Monografiki w 2006 roku, później przyszły kolejne Zwycięstwa... Master Dogo Canario, Campeóna del Club, Zwyciężczyni American Monografika

LA TOYA de Los Cardones

CAC

IDAYRA de Samcor

JANE de Can Muc

Klasa championów i 5 zgłoszonych suk z czego nie dojechała tylko Ch. Kioba. Lokata pierwsza dla Ch. Tenerra del Calabazo, lokata druga dla Ch. Kandela de Guadalcan, lokata trzecia dla polskiej suczki w polskich rękach Izabelli Pelińskiej „Guanchos” -  Ch. Wika Kwintylion. Lokata czwarta dla Ch. D&G Bella.

TENERRA del Calabazo

W klasie honorowej weteranów ku mojej radości pokazane zostało trzy suczki. Pierwsza lokata dla prawie 10 letniej Ch. Jary w rękach Gregorio Sanchez „Barnacan Bull”, która miała wygląd i kondycję suki co najmniej kilka lat młodszej. Lokata druga przypadłą Encinie de Guadalcan, a lokata trzecia 9 letniej championce Rayce de Alacant Bull.

od lewej: RAYCA de Alacant Bull, JARA, ENCINA de Guadalcan

Ostatnią sędziowaną klasą były suczki w klasie młodzieży. Na ring wkroczyło 8 suk z 13 zgłoszonych. Była to najbardziej emocjonująca klasa dla kibicujących w Polsce gdyż pierwsze miejsce przypadło Guappie Guanchos, córce Ch. Ur de Los Cardones i Ch. Wika Kwintylion, należącej do Izballi Pelińskiej i Jolanty Zawadzkiej z hodowli Gusnchos. Ta wygrana dała powód do dumy i to nie tylko hodowczyniom. Guappa pomimo wystawowego debiutu zaprezentowała się bardzo dobrze i to nie tylko w dniu Monografiki, a także na dwóch kolejnych wystawach odbywających się tego długiego weekendu, zajmując lokatę pierwszą zarówno na wystawie krajowej jak i międzynarodowej.

GUAPPA Guanchos

Porównanie o najlepszą Sukę rozegrało się pomiędzy Guappą Guanchos z klasy młodzieży, Bilma z klasy pośredniej, La Toya de Los Cardones z klasy otwartej i Tenerrą del Calabazo z klasy championów. Wygrała championka, Tenerra del Calabazo.

Najlepsza Suka - TENERRA del Calabazo

Finały... W konkursie na Najlepszą Parę hodowlaną zaprezentowały się Andy de Cielo de Canarias i Tania de Cielo de Canarias oraz Tenerra del Calabazo i Yufiro del Calabazo. Najlepszą parą zostali Andy i Tania w rękach Eduardo León „Cielo de Canarias”. Do konkursu o Najlepszą grupę hodowlaną wystartowały El Calabazo i Cielo de Canarias. Tym razem role się odwróciły i Najlepszą Grupą hodowlaną został El Calabazo Jose Daniela Bonilli López reprezentowany przez Amagara del Calabazo, Yufiro del Calabazo i Tenerrę del Calabazo.

Najlepsza Para Hodowlana: ANDY de Cielo de Canarias i TANIA de Cielo de Canarias

 

Najlepsza Grupa Hodowlana: EL CALABAZO

Porównanie o Zwycięstwo Rasy wygrał SERACH de Garehagua zostając tym samym Zwycięzcą XVI Monografiki Dogo Canario. Najlepszą z płci przeciwnej została TENERRA del Calabazo.

Zwycięzcy Monografiki: SERACH de Garehagua i TENERRA del Calabazo

 

 

Zwycięzca Rasy

Zwycięzca Monografiki

SERACH de Garehagua

wł. Jonas Salzar Perez

Niemal 6 godzinne sędziowanie dobiegło końca. O wystawie będzie przypominać jedno z pamiątkowych trofeów, które dostałam na pamiątkę od Klubu.

W kolejnych dniach odbyła się jeszcze wystawa krajowa i wystawa międzynarodowa, których nie będę już opisywać gdyż nie pojawiły się żadne nowe psy, a miejsca lokatowe były podobne. Było za to dużo czasu na zwiedzanie Alicante i jego okolic oraz na spotkania z  przyjaciółmi przy stole zastawionym hiszpańskimi specjałami. Zwiedzając okolice przejechałam około 500km, czas podzieliłam pomiędzy wystawy, plażę i morze, góry i lasy palmowe. Zostały wspomnienia i około 3000 zdjęć. Niestety nadszedł czas powrotu do domu i naszej deszczowej rzeczywistości… oraz planowania kolejnego wyjazdu do Hiszpanii ;)

 

 

Ewa Ziemska

„Rey Gladiator”

www.reygladiador.com

opublikowany na www.dogocanarioclub.com

 

 

* Monografika odbyła się 06 grudnia 2007 roku

 Presa Canario - Dogo Canario

 

Copyright © Ewa Ziemska - Rey Gladiador

 

|   STRONA GŁÓWNA   |   BAZA RODOWODÓW   |   ADOPCJE   |   PORTAL DOGO CANARIO   |

Korzystając z informacji i zdjęć z tej strony proszę o umieszczenie przy nich linku zwrotnego do strony. Dziękuję.