• Post author:
  • Post published:26 September 2018
  • Post category:Uncategorized

Results from Spanish Monografica, a specialistic show held once a year on Canary Islands from year 1990

Used shortcuts:

BOB – Best of Breed
BOS – Best of Opposite Sex
BOB J – Best Junior in the Breed

 

XIV Monografica – year 2005

BOB – TIGALATE del Calabazo

BOS – BRUMA de La Jacha

Best Breeding Group – La Jacha

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 INDIO Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel Jose Bonilla Lopez – Calabazo
champion females exc 1 KIOBA Urco – Nala Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 2 LEONA Capitan – Gara
open males exc 1, CAC, BOB TIGALATE del Calabazo Terrife – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo Jose Bonilla Lopez – Calabazo
exc 2, res CAC ANDY de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 3 COBRE de La Jacha Tirso de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
open females exc 1, CAC, BOS BRUMA de La Jacha Conan de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
exc 2, res CAC GILDA de Los Cardones Kiko de Casa del PResa – Jayla de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
exc 3 NURIA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
intermediate males exc 1 CROM de La Jacha Tirso de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
exc 2 LUCAS de Cielo de Canarias Urco – Nala Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 3 TANTOR de Los Cardones Victor de Casa del Presa – Miranda de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Laureano Alvarez – Guadaneth
intermediate females exc 1 TENAGUA
exc 2 ARAYA de Mencey Bentor
exc 3 AULAGA
junior males exc 1 FAYCAN
exc 2 MENCEY
exc 3 ROBEL de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
puppy males MB 1 GUINCHO de Cielo de Canarias Acaymo de Casa del Presa – Tunka Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 DRAGO de Dona Aurora Indio – Cuba de Dona Aurora Dona Aurora
MB 3 TEDOTE de Crisdoco Victor de Casa del Presa – Condesa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy females MB 1 RUMBA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 KINA
MB 3 AKIRA de Atlantida Can Indio – Guacimara de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
baby males MB 1 NAST de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 TENO de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 CRUPPIER
baby females MB 1 ZAMBA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 LAIKA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 LULA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias

 

Monografica 2004 – show was canceled

 

 

Monografica 2003 – results were canceled and not valid, yet we can have it in records 

BOB – VASCO de Casa del Presa

BOS – IZANA

CAC female

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1  NAHAI de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot
champion females exc 1, BOS IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel Jose Bonilla Lopez – Calabazo
open males exc 1, CAC VASCO de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 2, res CAC VICTOR de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 3 MAGO de Dog Real Do Galineiro Frodo – Dayessy de Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real
open females exc 1, CAC ARENGA Aroco del Choro – Tamaragua Alexis Rodriguez
exc 2, res CAC NAYRA de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot Antonio Gomez Ramirez – Mayantigo
exc 3 MEIGA de Dog Real Do Galineiro Frodo – Dayessy de Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real
intermediate females exc 1 LEONA Capitan – Gara Laureano Alvarez – Guadaneth
junior males exc 1 TIRSO de Atlantida Can Conan de Atlantida Can – Sabinalta de Chifira Andres Cabrera Perez – Atlantida Can Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 2 HOMER
junior females exc 1 CATANA
exc 2 FAIRA Nahai de Mayantigot – Erena de Haridian
puppy males MB 1 TAUCO de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 DANCO de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 GRANTO de Atlantida Can Celso el Rubio de Haridian – Cora de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
puppy females MB 1 MAFALDA Lupo – Clara
MB 2 ARAYA
baby males MB 1 TIGALATE del Calabazo Terrife – Izana Jose Daniel Bonilla Lopez – Calabazo Jose Daniel Bonilla Lopez – Calabazo
MB 2 ATILA de La Jacha Bronce de La Jacha – Rayca de Alacant Bull Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
MB 3 BLAKY Victor de Casa del Presa – Mistela
baby females MB 1 PAULA Victor de Casa del Presa – Mistela
MB 2 YARA de Crisdoco Tinguaro de Crisdoco – Condesa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco

 

 

XIII Monografica – year 2002

BOB – BARÓN de Crisdoco

BOS – ARENGA

CAC male – TAUCHO

CAC female – IZANA

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 NAHAI de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot Antonio Gomez Ramirez
exc 2 CONAN de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
champion females exc 1 SABINALTA de Chifira Aroco del Choro – Irama Paulo Campos
open males exc 1, CAC TAUCHO Tajan – Temisa Carlos Torres Donate
exc 2, res CAC URO de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

exc 3 IGOR de Barnacan Bull Ivor – Zaya

Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull

open females exc 1, CAC IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel
exc 2, res CAC MORA de Barnacan Bull Ivor – Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
exc 3 JULISA de Crisdoco Ray Kiko – Agora
intermediate males exc 1 UR de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
junior males exc 1 BARÓN de Crisdoco Nahai de Mayantigot – Julisa Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
exc 2 ? ? ?
exc 3 VICTOR de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
junior females exc 1 ARENGA Aroco del Choro – Dama Alexis Rodriguez Cano
exc 2 LUNA de Chifira Conan de Atlantida Can – Irama Paulo Campos
exc 3 CONDESA de Crisdoco Nahai de Mayantigot – Julisa Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy males MB 1 GUAJIRO de La Jacha Roque – Ancona Jacinto Martin Abrante – La Jacha
MB 2 SULTAN Jacobo Glez Molina
MB 3 THOR de Crisdoco Tinguaro – Julisa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy females MB 1 TULA de Maroncan Nahai de Mayantigot – Talia Maroncan
baby males MB 1 TENO de Garehagua Nahai de Mayantigot – Islena

Fernando de Paz Canelaria – Garehagua

MB 2 DRACO de Mayantigot Nahai de Mayantigot – Gara Antonio Gomez Ramirez
MB 3 TIGALEATE Conan de Atlantida Can – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo
baby females MB 1 LINDA de Garehagua Nahai de Mayantigot – Islena Fernando de Paz Canelaria – Garehagua
MB 2 TRES de Garehagua Gandul – Kika Fernando de Paz Canelaria – Garehagua
MB 3 MILCA Conan de Atlantida Can – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo

 

XII Monografica – year 2001

BOB – CONAN de Atlantida Can

BOS – TAIFA

CAC female – IGAETE de Mayantigot

Best Breeding Pair – Conan de Atlantida Can – Cora de Atlantida Can

Best Breeding Group – Tigaday

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion females exc 1, BOS TAIFA Daute de Mayantigot – Tazat Gloria Rodriguez
open males exc 1, CAC, BOB CONAN de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga

Andres Cabrera Perez -Atlantida Can

exc 2, res CAC KIKO de Casa del Presa Tamaran – Bella

Fermin Quintero Perez – Casa del Presa

exc 3 BELMACO de Casa del Presa Puntal de Casa del Presa – Tosca

Fermin Quintero Perez

– Casa del Presa

open females exc 1, CAC IGAETE de Mayantigot Daute de Mayantigot – Dryma de Mayantigot Mayantigot
exc 2, res CAC CORA de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
exc 3 TALIA de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
intermediate males exc 1 BRUTO Taro – Tagara de Garehagua Troycan
exc 2 ALIAR Tron – Putney Donpichon
intermediate females exc 1 MORA de Barnacan Bull Ivor – Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
exc 2 EVORA de Abanicos del Jarama Tor – Princessa

Paco Melendez – Abanicos del Jarama

exc 3 MAGA Mencey – Chifira Alexis Rodriguez Cano
junior males exc 1 TAUCHO Tronco – Mifaya C. Torres
exc 2 DYC Teneri – Agora Crisdoco
junior females exc 1 BAMBI Aroco del Choro – Tala P. Padilla
exc 2 JULIA de Atlantida Can Conan de Atlantida Can – Vera de Mayantigot Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
exc 3 BONE Clay – Guacimara Canchas Mahan
puppy males MB 1 TEGUESTE de Crisdoco Mencey – Tamara de Taguluche Crisdoco
MB 2 TINGUARO de Crisdoco Mencey – Tamara de Taguluche Crisdoco
MB 3 GUARAPO Teneri – Agora Crisdoco
puppy females MB 1 IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel
MB 2 TANA Kan – Mistela Tigaday
MB 3 CHIFIRA II Tor – Irama Chifira
baby males MB 1 JANKO de Atlantida Can Chulo – Ariel de Atlantida Can Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
MB 2 URO de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
MB 3 BOLLO Conan de Atlantida Can – Bonny J.J. Afonao
baby females MB 1 TUNKA de Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Kioba Leon Penate brothers – Cielo de Canarias
MB 2 TAMI de Atlantid Can Chulo – Ariel de Atlantida Can Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
MB 3 IRGANA Nahai de Mayantigot – Gora Felipe Glez.

 

XI Monografica – year 2000

BOB – TOR

BOS – PALMA de Alacant Bull

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1 CAC, BOB TOR Antonio Gallardo Mendez „Gran Tenerife”
open females exc 1 CAC PALMA de Alacant Bull Tamaran – Carino Salvador Serrano Anton “Alacant Bull” Salvador Serrano Anton “Alacant Bull”

 

 

X Monografica – year 1999

BOB -BRUCO

BOS – TOSCA

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1 CAC, BOB BRUCO Daute de Mayantigot – Tazat Manuel Chico Leon – Coliseum
open females exc 1 CAC TOSCA de Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Nala Gonzalo Leon Penate – Cielo de Canarias Gonzalo Leon Penate – Cielo de Canarias

 

IX Monografica – year 1998

BOB – MENCEY

BOS – TAMARA de Taguluche

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1, CAC, BOB MENCEY Verdugo de Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez
exc 2, res CAC AROCO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Paulo Campos – Chifira

exc 3 AKIRO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real

open females exc 1, CAC, BOS TAMARA de Taguluche Danto de Mayantigot – Teca de Donpichon Taguluche

Domingo Santana Santana – Crisdoco

exc 2, res CAC GUACIMARA Tauco – Perla Matias Marrero
exc 3 ZIMBA Tamaran – Mora Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
junior males exc 1 BELMACO de Garehagua Urco Coliseum – Saroga de Donpichon Garehagua Garehagua
exc 2 TOR Cucan – Bora El Chicharrero
exc 3 IRU de Mayantigot Danto de Los Cardones – Dryma

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

Andres Cabrera Perez – Atlantida Can

junior females exc 1 TAGARA de Garehagua Urco Coliseum – Saroga de Donpichon Garehagua Troican
exc 2 FANY de Haridian Verdugo Aguayan del Mago – Fayna Haridian Haridian
exc 3 MINA de Atlantida Can Urco Coliseum – Tanaga Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
very junior males MB 1 ARICO Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Nala

Gonzalo León Peńate – Cielo de Canarias

Gonzalo León Peńate – Cielo de Canarias
MB 2 BRUNO de Aguare Higor – Aroa Aguare Aguare
MB 3 LAY Carpo – Rubia Carlos Marin Robayna
very junior females MB 1 TUNIA de Adjemeto Urco – Tara Adjemeto Elias Rodriguez Ventura
MB 2 MORA Verdugo de Aguayan del Mago – Nora Damian Glez. Carballo
MB 3 MASCA Verdugo de Aguayan del Mago – Nora Vicente Hdez. Garcia
puppy males MB 1 AARON de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Aguayan del Mago
MB 2 CURRITO de Barnacan Bull Atila de Casa del Presa – Timba Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
MB 3 FAFUR II de Haridian Daute II de Mayantigot – Tunia de Haridian Haridian Jose Antonio Medina Orihuela
puppy females MB 1 IZABA de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Aguayan del Mago
MB 2 KIMBA de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot
MB 3 NACAR del Choro Verdugo de Aguayan del Mago – Agarfa de Nivaria Sur El Choro Migiel Bacallado Bacallado
baby males MB 1 ROQUE Aroco del Choro – Irama Gersam Martin Dorta
MB 2 CANARIO Verdugo de Aguayan del Mago – Erena de Haridian Leandro Luis Alvarez
MB 3 PARDO Daute de Mayantigot – Monica Gregorio Afonso Batista
baby females MB 1 CHIFIRA Aroco del Choro – Irama Paulo Campos – Chifira
MB 2 LUA Verdugo de Aguayan del Mago – Erena de Haridian Francisco de La Paz Ledesma
MB 3 LAND Aroco del Choro – Irama Paulo Campos – Chifira

 

VIII Monografica – year 1997

BOB – MENCEY

BOS – TACHER

CAC male – RALPH

Best Breeding Pair – TAGORE & TOSCA

Best Breeding Group – HARIDIAN

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1, CAC RALPH Tyson – Loma Carlos Ouzande
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Diana Mora Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum

exc 3 TARO de Troycan Enzo – Troika Urbano Hernandez
open females exc 1, CAC TACHER Turco – Tana

Manuel Chico León – Coliseum

exc 2, res CAC BELLA Enzo – Lula Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 3 ERENA de Haridian Enzo – Fayna Haridian Miguel Angel Gonzalez
junior males exc 1, BOB MENCEY Verdugo Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez Cano
exc 2 KURDO de Maxorata Guayacan de Lomito de la Suerte – Luna Maxorata Eduardo Khoury
exc 3 OSO Enzo – Jara Manuel Mora
junior females exc 1 RINA Verdugo Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez Cano
exc 2 YAIZA Turco – Mora Jose Juan Sanchez
exc 3 DIANA de Menceyato Cango – Alba Menceyato Miguel A. Dominguez
very junior males MB 1 DRAGO del Chicharrero Verdugo Aguayan del Mago – Taifa Chicharrero Jeronimo Donate
MB 2 TAGORE Arico de Los Cardones – Nala

Gonzalo León Penate – Cielo de Canarias

MB 3 DAUTE II de Haridian Daute de Mayantigot – Canoa Haridian

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

very junior females MB 1 TOSCA Arico de Los Cardones – Nala Gonzalo León Penate – Cielo de Canarias
MB 2 TAMARA de Taguluche Danto de Mayantigot – Teca Taguluche

Domingo Santana – Crisdoco

MB 3 BELCHA de Haridian Daute de Mayantigot – Canoa Haridian Jose A. Figueroa
puppy males MB 1 BOXO Daute de Mayantigot – Canoa Migiel Villa
MB 2 AROCO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Paulo Campos – Chifira

MB 3 PUNTAL de Vega Lagunera Tamaran – Bamba (Universum Samzara) Vega Lagunera Vega Lagunera
puppy females MB 1 CANARIA de Vega Lagunera Tamaran – Bamba (Universum Samzara) Vega Lagunera Vega Lagunera
MB 2 IRAMA Daute de Mayantigot – Tazat

Paulo Campos – Chifira

MB 3 TAIFA Daute de Mayantigot – Tazat Fernando de Paz
baby males MB 1 CELSO EL RUBIO de Haridian Enzo – Canoa Haridian Andres Cabrera – Atlantida Can
MB 2 TUCAN de Haridian Enzo – Canoa Haridian Alexis Rodriguez Cano
baby females MB 1 IZANA de Haridian Chencho – Sonia Haridian Anna Marińelarena
MB 2 TALIA de Haridian Enzo – Canoa Haridian Anna Marińelarena
MB 3 VERDUGO de Haridian Verdugo Aguayan del Mago – Fayna Haridian Haridian

 

VII Monografica – year 1996

BOB – UGA

BOS – VERDUGO de Aguayan del Mago

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 URCO Coliseum Turco – Mora Coliseum Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Baptista
open males exc 1, CAC VERDUGO Aguayan del Mago Aaron Moholito – Talia Aguayan del Mago Jose A. Figueroa Jose A. Figueroa
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Mora Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum

exc 3 ROKO de Godidel Turco – Col

Saulo Godoy – Godidel

Saulo Godoy – Godidel

open females exc 1, CAC UGA Urco Coliseum – Mora Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

exc 2, res CAC KYMA do Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel

Adrian Medina Torres – Adjemeto

exc 3 ARAZA Sancocho – Diana Oscar Perez
junior males exc 1 TITAN de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Carlos Rey Dominguez
exc 2 TENO de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Juan J. Ponce
junior females exc 1 DIANA de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Carmen Perez
exc 2 TUNIA de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Haridian
puppy males MB 1 ABERKAN Laureano Ramos Trujillo
MB 2 ZATAN Carmen R. Arceo
puppy females MB 1 ERENA de Haridian Enzo – Fayna Haridian Migiel Angel Gonzalez
MB 2 ENFORA de Haridian Enzo – Fayna Haridian
MB 3 SAYA II Victor Mendez

 

VI Monografica – year 1995 

BOB – URCO Coliseum

BOS – UGA

CAC male – BARÓN II

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1, BOB URCO Coliseum Turco – Mora Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Baptista
open males exc 1, CAC BARÓN II Tauco – Layca Manuel Mora
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz Manuel Chico León – Coliseum
exc 3 BROSCO Haridian del Valle Rokate de Jardin Canario – Arucara Eliseo Fco. Santana Eliseo Fco. Santana
open females exc 1, CAC UGA Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

exc 2, res CAC AGARFA de Nivaria Sur Teide de Nivaria Sur – Tania de Canchas Ibakken Nivaria Sur El Choro
exc 3 ARAZA Sancocho – Diana Oscar Perez
junior males exc 1 TARO de Troycan Enzo – Troyca de Troycan Urbano Hernandez
exc 2 BOCAN del Chicharrero Teno – Taifa Jorge de La Rosa
junior females exc 1 ANAGA del Chicharrero Coby El Chicharrero – Taifa Jorge de La Rosa
exc 2 CAPRICHO Miguel A. Martin
exc 3 GRAZA Clemente Rodriguez
puppy males MB 1 ATOGO de Canchas Ibakken Sultan de Canchas Ibakken – Gara

Manuel Martin Bethencourt – Canchas Ibakken

Nivaria Sur
MB 2 DANCOR de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Juan M. Pimienta
puppy females MB 1 BAMBA Higor – Mora Coliseum Juan P. de León
baby males MB 1 DIANA de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Carmen Perez

 

V Monografica – year 1994

BOB – URCO Coliseum

BOS – CATANA de Los Cardones

BOB J – BULA

BOB puppy – ARICO de Los Cardones

BOB baby – CANOA de Mayantigot

Best Breeding Pair – CARIBE de Mayantigot & CANOA de Mayantigot

Best Breeding Group – GODIDEL

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC URCO Coliseum Turco – Mora Coliseum Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Batista
res CAC ROKO de Godidel Turco – Col Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
exc 3 GUAYACAN de Lomito de La Suerte Jesus Melian
open females CAC CATANA de Los Cardones Baron – Tora de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

res CAC KYMA de Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel

Adrian Medina Torres – Adjemeto

exc 3 GEISHA Alfredo Bolanos
junior males exc 1 DARCO de Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel Alfredo Bolanos
exc 2 TAJAN Enzo – Tara Jose R. Melian
junior females exc 1, BOB J BULA Turco – Akira Alexis Rodriguez Cano
exc 2 JARA Redo – Layca Manuel Mora
puppy males MB 1, BOB puppy ARICO de Los Cardones Nast – Catana de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
MB 2 BARÓN II Tauco – Layca Manuel Mora
puppy females MB 1 BRISA Kapitan – Fania Clara Medina
baby males MB 1 TAMARAN Urco Coliseum – Diana

Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum
MB 2 ABEDUL de Troycan Enzo – Troika de Troycan Urbano Hernandez
MB 3 CARIBE de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Benito Cruz
baby females MB 1, BOB baby CANOA de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Gregorio Afonio Baptista
MB 2 FAYNA de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Haridian
MB 3 UGA Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

 

 

IV Monografica – year 1993

BOB – ENZO

BOS – TARKA

BOB J – CANELO

BOB puppy – BERDY de Mayantigot

Best Breeding Group – GODIDEL

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB ENZO Chio – Buba Fernando Aguilar
res CAC SULTAN Toro – Uma Manuel Alvarez
exc 3 ROKO de Godidel Turco – Col

Saulo Godoy – Godidel

Saulo Godoy – Godidel
open females CAC TARKA Sultan de Canchas Ibakken – Mota

Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot

res CAC MARSHA Turco – Marquesa Onofre Diaz
exc 3 TANA Sultan de Canchas Ibakken – Tacher

Manuel Chico León – Coliseum

junior males exc 1, BOB J CANELO Turco – Melisa Manuel Alvarez
exc 2 GUAYACAN de Lomito de La Suerte Manuel Alvarez
junior females exc 1 SAROGA de Donpichon Sancocho – Portena Donpichon Fernando de Paz
puppy males MB BERDY de Mayantigot Bruto – Bonny Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot
puppy females MB PERLA de Mayantigot Bruto – Bonny Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot

 

 

III Monografica – year 1992

BOB – SANCOCHO

BOS – TROYCA

BOB J – CLAY

BOB puppy – BRUCO

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB SANCOCHO Chio – Linda Juan Linares Feria
res CAC ROKO de Godidel Turco – Col Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
open females CAC TROICA Kadul de Irema Curto – Mora Urbano Hernandez
res CAC MELISA de Godidel Turco – Yaiza Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
exc 3 TEJINA de Nivaria Sur Sancocho – Tania Nivaria Sur Nivaria Sur
junior males exc 1, BOB J CLAY Sultan de Canchas Ibakken – Gaifa Matias Marrero
junior females mb. BONNY Sultan de Canchas Ibakken – Gaifa Matias Marrero
puppy males mb. BOB puppy BRUCO Sultan de Canchas Ibakken – Tacher Manuel Chico León – Coliseum
puppy females mb. TANA Sultan de Canchas Ibakken – Tacher Manuel Chico León – Coliseum

 

 

II Monografica – year 1991

BOB – GAROE

BOS – LINDA

BOB J – GAROE

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC BARÓN Sultan de Canchas Ibakken – Nusca de Irema Curto Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
open females CAC LINDA Kepo – Chira Santiago Arteaga Glez.
junior males exc 1, BOB GAROE Leon – Ch. Geisha Juan Jose Reyes

 

 

I Monografica – 08-12-1990

BOB – BARÓN

BOS – DIANA

BOB J – ABIRIS

BOB puppy – JACHO II

show class classification  name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB BARÓN Sultan de Canchas Ibakken – Nusca de Irema Curto Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
open females CAC DIANA Afur – Kansa Cirilo Diaz Sosa Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
junior females EXC I ABIRIS E. Alonso Palazón
puppy males MB JACHO II E. Alonso Palazón

 

Ewa Ziemska

Ewa Ziemska

Breeder and researcher of Presa Canario. Lived in Poland, London UK and presently stays in Kentucky, USA and traveled through whole Europe and 22 States discovering the breed. Speaks Polish, English and Spanish. Master of Science of Management and Computer Modeling and Engineer of Production Engineering of Kielce University of Technology. Avid traveler, photographer and dog book collector. Instagram @reygladiador