Nasze psy    |    Nasze suczki    |    Szczeniaki    |    Kontakt   


WAŻNE DATY

Od lat 70-tych XX wieku rozpoczyna się planowa hodowla. Presa Canario zaczyna istnieć jako rasa. Hodowcy z Wysp Kanaryjskich starają się odszukać nieliczne już egzemplarze rasy na których ma się oprzeć późniejsza hodowla.

12 XI 1982r w La Laguna, Tenerife zostaje powołany do życia klub Perro de Presa Canario. Za cel stawia się rekonstrukcję rasy i jej zarejestrowanie. W "Conserjeria de Agricultura del Gobierno de Canarias" (Kanaryjskie Ministerstwo Agrokultury) złożono wstępną propozycję wzorca. Napisano tam tryptyk na którego okładce znalazł sie "FELO". Tryptyk ten został rozesłany do wszystkich zainteresowanych.

    

1983 - Pierwsze Sympozjum w Cordobie traktujące o Perro de Presa Canario.

10.1986 i 06.1987 - na Gran Canaruii (wystawa międzynarodowa) i Teneryfie (wystawa krajowa) zorganizowano dwie wystawy na których przestudiowano 234 osobniki. Odbyło się to pod okiem Comision de Razas Espanolas (Komisji Ras Hiszpańskich). Wybrano około 50 psów z Teneryfy i porównywalną ilość z Gran Canarii.

rok 1987, marzec - para pręgowanych presa canario zostaje pokazana po raz pierwszy na wystawie międzynarodowej w celu zaprezentowania rasy. Psami tymi są urodzona w 1985 roku Marquesa pochodząca z Las Palmas i Faycan z Teneryfy, syn Patagóna i Nayry

 

24.01.1989 - utworzony zostaje pierwszy standard rasy Perro de Presa Canario zawierający wytyczne zarówno co do charakteru jak i eksterieru.

 

w roku 1989 Perro de Presa Canario zostaje uznany przez Royal Spanish Canine Society (R.S.C.)

6.XII.1990 roku w Ferial Cabildo de Santa Cruz na Teneryfie odbyła się pierwsza specjalistyczna wystawa Perro de Presa Canario - Monografica del Perro de Presa Canario. Odnotowano 203 egzemplarze, z których tylko 23 zaklasyfikowano do porównania. Pierwszą Monografikę wygrał ROKATE del Jardin Canario, który był też pierwszym Championem Hiszpanii zdyskwalifikowanym przez Klub Rasy. Według danych Klubu pierwszym Championem Hiszpanii i Zwycięzcą Monografikii był BARÓN po SULTAN de Canchas Ibbaken i Nusca de Irema Curtó oraz DIANA po Afur i Kansa

Zdjęcia z I Monografiki opublikowane w jednej z gazet

BARÓN  i  DIANA - pierwsze Championy Hiszpanii

 

 

Egzemplarze które uzyskały R.R.C na I Monografice.

 

1992 - Ch.Esp. BARÓN reprezentuje rasę na Wystawi Światowej w Valencji.

18.08.1992 rodzi sie pies URCO  (Turco x Mora). Pies który nadaje nowy kierunek w hodowli i na stałe wpisuje się w historię rasy (Zwycięzca Monografiki i Champion Hiszpanii). Został wyhodowany przez Manuel'a Chico León (hod. Coliseum). Należał najpierw do Gregorio Afonso Batista a póżniej do Jacinto Masrtin Abrantre (hod. La Jacha)

URCO (Coliseum)

 

rok 1997 - rodzi się wtedy najwięcej psów które zostają później Championami Hiszpanii, Zwycięzcami Monografik, Zwycięzcami Świata. Te psy to:

BRUCO de Mayantigot

Champion Hiszpanii, Zwycięzca Monografiki, vice Zwycięzca Świata

 

TAIFA de Mayantigot

Champion Hiszpanii

 

MARLON BRANDO del Altet

Champion Hiszpanii

 

BRONCE de La Jacha

Champion Hiszpanii

 

TOR

Zwycięzca Świata, Zwycięzca Monografiki, Champion Hiszpanii

 

 

KATU de Mayantigot

Champion Hiszpanii

 

PALMA de Alacant Bull

Zwycięzca Świata, Zwycięzca Monografiki, Champion Hiszpanii

rok 1997 Championem Hiszpanii po raz pierwszy został pies z kontynentu (wyhodowany na Wyspach przez Manuel Glez Espinel) - ARGUAL - należał m.in. do Salvadora Serrano Anton (Alacant Bull)

ARGUAL

rok 1997 - do Polski przybywają pierwsze Perro de Presa.

rok 1997 - po raz pierwszy w Hisztorii rasy CAC na Monografice otrzymuje pies urodzony na kontynencie - RALPH

RALPH

12.07.1998 - w Polsce rodzi się pierwszy miot Presa Canario w hodowli Przystań Abelarda Krzysztofa Mrozowskiego, rodzicami są Yeyo de Maxorata i Bety Hamigo.

1998 roku zostaje wprowadzona propozycja zmiany nazwy "Perro de Presa Canario" na "Dogo Canario".

3 czerwca 2001 na międzynarodowej wystawie psów w Izraelu FCI uznaje rasę - dokonuje się denominacji z 'Perro de Presa Canario' na "Dogo Canario", następują również zmiany wzorca.

06.06.2001 roku na Światowej Wystawie pierwszy raz oficjalnie prezentuje się Dogo Canario. Tak jak przed laty rasę wchodzącą do RSC reprezentowały Faycan i Marquesa tak teraz rasę reprezentował urodzony w 1992 roku Champion Hiszpanii i Zwycięzca Monografiki - legendarny URCO. Pierwszymi zwycięzcami Świata są Tor po Tyson i Loma, Palma de Alacant Bull po Carino i Tamaranie, Do Galineiro Frodo po Akiro del Choro i Trosca de Casa del Presa oraz Eva de Abanicos del Jarama po Tor i Princesa.

URCO (Coliseum) - klasa weteranów

 Pierwsi Zwycięzcy Świata

TOR

Zwycięzca Świata

 

PALMA de Alacant Bull

Zwycięzca Świata

 

Do Galińeiro FRODO

Młodzieżowy Zwycięzca Świata

 

EVA de Abanicos del Jarama

Młodzieżowy Zwycięzca Świata

 

13.11.2005 - po tym jak wybrano nowe władze CEDC w Santa Cruz de Tenerife odbywa się kolejna Monografica - zwycięża pies TIGALATE del Calabazo.

TIGALATE del Calabazo

 

12.11.2006 - Monografikę rasy wygrywa młodziutka suczka z klasy młodzieży LATOYA de Los Cardones. W psach zwycięża ponownie TIGALATE del Calabazo - teraz już Champion Hiszpanii.

LATAOYA de Los Cardones

 

 

TIGALATE del Calabazo

 

 

autor:

Ewa Ziemska "Rey Gladiador"

 

Copyright © Ewa Ziemska - Rey Gladiador

 

|   STRONA GŁÓWNA   |   BAZA RODOWODÓW   |   ADOPCJE   |   PORTAL DOGO CANARIO   |

Korzystając z informacji i zdjęć z tej strony proszę o umieszczenie przy nich linku zwrotnego do strony. Dziękuję.