Nasze psy    |    Nasze suczki    |    Szczeniaki    |    Kontakt   


Robiąc wiosenne porządki na stronie czytałam stare artykuły. Między wierszami zaczęły pojawiać się kolejne daty powoli tworzące pewien zadziwiający ciąg wydarzeń. Przeglądając różne materiały odkryłam że w 2007 roku obchodzić będziemy kilka rocznic mniej i bardziej ważnych zdarzeń. Poniżej znajdują się daty z nimi powiązane.

Ewa Ziemska

Rey Gladiador

ROK 2007 - rocznice

10 lat Presa Canario w Polsce

    25 sierpnia 1617 roku (Villa de Betancuria – Fuerteventura) – a więc 390 lat temu Rada Wysp pozwoliła każdej osobie, bez groźby kary, zabić wszystkie perros de presa należące do sąsiadów, które były na wolności i nie uwiązane.

    13 Marca 1737 roku (270 lat temu) pojawiła się ostatnia wzmianka z archiwów historycznych Wysp Kanaryjskich, która mówi o nakazie zabicia wszystkich wałęsających się psów w portach i innych miejscach gdzie przyjeżdżają goście jak również zabrania się posiadania psa osobom, które nie są rolnikami lub nie posiadają bydła.

    50 lat temu (1957 rok) zrobiono to zdjęcie.

 

    Pies należał do Francisco Leon Lorenzo i został sfotografowany w Bańadero (Arucas). Bracia Falcon byli dobrze znani wśród starych preseros.

 

    30 lat temu w roku 1977 na świat przyszło kilka wyjątkowych szczeniąt, wśród których znalazły się takie psy jak: Toby de Irema Curto, Gey de Irema Curto, Tamay de Irema Curto, Mora de Irema Curto… rodzicami tego miotu była para psów sprowadzonych na Teneryfę z Gan Canarii; Boby – wyhodowany przez Manuela Aleman (Arucas – Gran Canaria), który w roku 1975 został odkupiony przez Manuela Curto; oraz Piba – która została wyhodowana przez Juana Santana de Alamo (Las Tres Palmas - Gran Canaria) i odkupiona przez Manuela Curto. Miot ten urodził się w hodowli Manuela Curto Gracia. Ta para psów (Boby i Piba) oraz ich potomstwo do dziś są obecnie w niemal wszystkich rodowodach Dogów Kanaryjskich.

 

 

    1977 rok to również rok urodzenia słynnego psa Tinto należącego i wyhodowanego przez Demetrio Trujillo. Tinto urodził się w Vecindario na Gran Canarii. Dziś, 30 lat po jego urodzeniu nadal możemy odnaleźć go w niektórych rodowodach.

 

    20 lat temu -  dokładnie w marcu 1987 roku parę pręgowanych Perro de Presa Canario po raz pierwszy w historii pokazano na wystawie Międzynarodowej. Była to „La Expo Otono ‘87”. Zaprezentowanie tych psów na tej wystawie w znacznym stopniu przyczyniło się do oficjalnego uznania rasy przez RSC (Królewski Związek Kynologiczny). Psami, które reprezentowały rasę były: Faycan i Marquesa. Marqesa została wyhodowana przez Jose Delgado a należała do Emilio Estevez Molina. Faycan urodził się na Teneryfie i był synem Patagóna i Nary. Marquesa pochodziła z Gran Canarii a urodziła się w roku 1975.

 

    Również 20 lat temu w czerwcu 1977 roku odbyła się 2-ga z dwóch Regionalnych Wystaw Perro de Presa Canario na Teneryfie (pierwsza miała miejsce na Gran Canarii). Na nich przestudiowano 234 osobniki, z których wybrano około 50 z Teneryfy i podobną liczbę z Gran Canarii. Wystawy te odbywały się pod nadzorem Comision de Rasza Espańolas (Komisja do Ras Hiszpańskich)

    20 lat mija od urodzin psa imieniem „Puntal”, który była bardzo znany w swoich czasach. Hodowcą i właścicielem Puntala był Manuel Bruno Aguiar.

 

    Kilka zdjęć z wystaw, które miały miejsce 20 lat temu (1987 rok).

 

    W 1987 roku urodził się również Roby syn Pitiego i Mory należący do Cristobala Surez Rodriguez.

 

    W 1987 urodził się miot po Azano i Nirze. Wśród szczeniąt były między innymi psy takie jak Duda i Taoro. Hodowcą był Manuel Martin Bethencourt.

 

    25 października 1987 w „El Dia” opublikowano artykuł „EL PERRO DE PRESA CANARIO SERA UNA REALIDAD”. Autorem była Manuel Curto Gracia.

    22 listopada 1987 roku w „El Dia” pojawiła się artykuł zatytułowany „EL PERRO DE PRESA CANARIO Y SU RECONOCIMIENTO OFICIAL” a napisany przez Manuela Curto Gracia.

    27 grudnia 1987 w „El Dia” pojawił się kolejny artykuł Manuela Curto Gracia Pt. AL PERRO DE PRESA CANARIO SE LE CRUZA DESDE TIEMPO HA

    10 lat temu – 4 i 5 października 1997 odbyła się VIII Monografika Perro de Presa Canario. Zwycięzcą Wystawy został Mencey – syn Verdugo. Verdugo był synem pokazanego na tej wystawie w klasie weteranów Aarona. CAC w klasie otwartej powędrował po raz pierwszy do psa z kontynentu z prowincji Asturia – tym psem był Ralph. Najlepszą suką została Rina (siostra Menceya) a cac powędrował do suki imieniem, Tacher, która była córką Turco i Tany.

kliknij na ten link zeby zobaczyć między innymi filmy z monografiki

MENCEY

 

RALPH

 

    10 lat temu – w 1997 roku- po raz pierwszy w historii rasy Championem Hiszpanii zostaje pies z kontynentu. Tym psem jest urodzony 11.03.1992 roku Ch. Argual należący do Salvadora Serrano Anton (Alacant Bull). Hodowcą Arguala był Manuel Glez. Espinel - Argual urodził się na Wyspach Kanaryjskich

 

    W tym samym roku tytuł Championa został przyznany urodzonej 22.05.1994 roku suce imieniem Uga należącej do Antonio Gomez Ramirez a wyhodowanej przez Benito Cruz de La Hoz.

 

    Championem Hiszpanii zostaje też należący do José A. Figueroa Bacallado Verdugo (Aguayan del Mago) syna Aarona i Talii urodzony 04.08.1993 roku.

 

    W roku 1997 - 10 lat temu urodziło się najwięcej Zwycięzców Świata, Zwycięzców Monografik i Championów Hiszpanii.

    25.01.1997 urodził się Bruco po Daute i Tazat. Przyszły Champion Hiszpanii (2000 rok) i vice Zwycięzca Świata (2001 rok, Portugalia) i Zwycięzca Monografiki. Należał do Choro Ultracan.

 

    25.01.1997 to również urodziny miotowej siostry Bruco – Championki Hiszpanii imieniem Taifa. Taifa należała do Fernando de Paz Candelaria

 

    22.03.1997 urodził się Marlon Brando del Altem. Jego ojcem był pies imieniem Mencey a matką Ch. Carnota. Należał do hodowli Abanicos del Jarama. Tytuł Championa Hiszpanii przyznano mu w roku 2005.

 

    12.06.1997 to również rok urodzenia Championa Hiszpanii – Bronce de La Jacha (Atila de La Jacha – Tirma de La Jacha). Należał do Jacinto Martin Abrantre. Championem Hiszpanii został w 2003 roku.

 

    17.08.1997 – to rok urodzenia Zwycięzcy IX Monografiki, Zwycięzcy Świata i Championa Hiszpanii. Tym psem był Tor należący do Antonio Gallardo.

 

    24.08.1997 roku urodziła się przyszła Championka Hiszpanii (tytuł Championa Hiszpanii uzyskała w 1999 roku) – KATU de Mayantigot należąca do Choro Ultracan

 

    17.11.1997 – to rok urodzenia suki imieniem PALMA de Alacant Bull. Palma była córką pary Championów – Tamaryna i Carińo. Palma zdobyła nie tylko tytuł Championa Hiszpanii, ale również Została Zwyciężczynią IX Monografiki i Zwyciężczynią Świata (Portugalia). Została wyhodowana i należała do Salvadora Serrano Anton.

 

    W tym roku obchodzimy również 10 rocznicę przybycia Perro de Presa Canario do Polski.

    Pierwsze psy przyjechały ze Słowacji za sprawą Artura Tomaszczyka (Gliwice), z tych psów tez rok później pod przydomkiem „Przystań Abelarda” urodziły się pierwsze Perro de Presa Canario w Polsce – hodowcą był Krzysztof Mrozowski. Rodzicami tego miotu byli Yeyo de Maxorata i Bety Hamigo. Wśród szczeniąt z tego mitu była Hera przystań Abelarda, która była matką kilku miotów w hodowli „Z Borów”. Jednym z ojców szczeniąt po Herze był Kunta Kinie de Alacant Bull – z tego miotu na świat przyszła Drupia z Borów, matka Divy Tajemnica Mistrza (ojcem Divy był Woo Doo Show Xanti Land) - hodowca i właściciel Izabela Pelińska, która jest matką ubiegłorocznej Zwyciężczyni Europy – Tahory Tajemnica Mistrza (ojcem Tahory był Ernest Koziołkowa Dolina) - właściciel Jolanta Zawadzka (Guanchos).

    W roku 1997 w Hiszpanii urodziły się pierwsze Perros de Presa, które importowano do Polski. Po pierwsze presy do Hiszpanii w maju 1997 roku pojechali wspólnie Waldemar Jankowski (hodowla Validus) i Agata Olejnik (hodowla Xanti Land)

Te psy to:

    Urodzony 18.01.1997 roku Atila de Casa del Presa – syn Guanche de Nivaria Sur i Izara de Nivaria Sur. Został sprowadzony do Polski jako dorosły pies przez Agatę Olejnik a następnie odsprzedany Lorenzo Giordano (hodowla Urocze Miejsce).

 

    ur. 26.03.1997 roku Puntal de Vega Lagunera syn Ch. Tamaran i Bamby. Został przywieziony do Polski z hodowli Barnacan Bull przez Agate Olejnik w roku 1999. Uzyskał tytuł Championa Polski.

 

    29.03.1997 roku urodziła się Yaisa de Casa del Presa – córka Ch. Barón II i Arony. Przyjechała do Polski w wieku 7 tygodni do hodowli Xanti Land Agaty Olejnik. Yaisa to Championka Poski i Zwyciężczyni Klubu. Matka, babka i prababka wielu Championów, Zwycięzców Europy…

 

    W kwietniu1997 roku siostry Tuna i Irbi de Casa del Presa (po Tafur i Azoca de Canchas Ibakken). Przyjechały do Polski jako kilkutygodniowe szczenięta. Tuna została w hodowli "Validus"Waldemara Jankowskiego a Irbi w hodowli „Dolina Rosy” Wojciecha Rosy. Obie suki zostały Championkami Polski.

TUNA de Cada del Presa

 

IRBI de Casa del Presa

 

    W roku 1997 urodziła się również Samzara de Taguluche – córka Manelo i Bory. Samzara należała do hodowli Validus Waldemara Jankowskiego.

 

     12.04.1997 roku urodził się Kunta Kinie de Alacant Bull. Syn Ch. Arguala i Tinerfy. Został sprowadzony przez Agatę Olejnik (Xanti Land). Został Championem Polski.

 

    03.06.1997 roku w hodowli Barnacan Bull urodziły się siostry Turca i Negra (po Tafur i Linda). Obie suczki zostały Championkami Polski. Należały do Barbary Pałki – hodowla Mercator.

    07.10.1997 urodził się Doramas de Adjemeto. Był to pierwszy pies importowany do Polski z Wysp Kanaryjskich (Gran Canaria). Doramas był synem Ch. Kimy de Adjemeto i Dique de Canchas Mahan, uzyskał tytuły Championa Polski i Zwycięzcy Klubu. Należał do Agaty Olejnik (Xanti Land).

    Z psów importowanych ze Słowacji 10 rocznicę urodzin obchodzą również:

    Urodzony 28.05.1997 roku Fred Hamigo – syn psów sprowadzonych z Wysp Kanaryjskich – Yeyo de Maxorata i Caramelo de Menta de Benacantil. Fred był Championem Polski, należał do Stefana Jagielińskiego – hodowla Las Vegas.

autor:

Ewa Ziemska

"Rey Gladiador"

 

Copyright © Ewa Ziemska - Rey Gladiador

 

|   STRONA GŁÓWNA   |   BAZA RODOWODÓW   |   ADOPCJE   |   PORTAL DOGO CANARIO   |

Korzystając z informacji i zdjęć z tej strony proszę o umieszczenie przy nich linku zwrotnego do strony. Dziękuję.