Wzorzec zatwierdzony w roku 1989

WZORZEC PERRO DE PRESA CANARIO – rok zatwierdzenia 1989

Pochodzenie: Pies molosowaty pochodzący z wysp Teneryfa i Gran Canaria w Archipellagu Wysp Kanaryjskich, na których został wyhodowany jako pies obronny i bojowy. Naturalna „izolacja” terenów wysp umożliwiła zachowanie dość jednolity typ u psów o maści płowej lub pręgowanej z białymi znaczeniami.


Wrażenie ogólne 
Średni, mocny, proporcjonalny pies, pierwotny w typie, o nieco wydłużonej sylwetce (dotyczy zwłaszcza suk), bardzo pojemnej klatce piersiowej, mocnych, prostych kończynach, grubej i elastycznej skórze i krótkim włosie. Presa powinien mieć niski i bardzo głęboki głos.


Charakter 
Wygląd presy ma zdradzać jego siłę. Oczy o uważnym, czujnym wyrazie. Pies silny, zrównoważony i odważny. Zachowujący dużą dozę nieufności wobec obcych, bardzo łagodny dla rodziny – także w stosunku do dzieci.


Wzrost 
Wysokość w kłębie: psy 61-66 cm suki 57-62 cm


Głowa
Duża i masywna. Długość kufy do mózgowioczaszki w proporcji 6:4, stop zaznaczony, lecz niezbyt głęboki.


Mózgowioczaszka

nieco wypukła. patrząc zarówno z przodu, jak i z boku. Łuki jarzmowe bardzo dobrze zaznaczone. dobrze rozwinięte mięśnie skroniowe. Guz potyliczny słabo zaznaczony.


Kufa

bardzo szeroka, krótsza niż mózgowioczaszka. Długość kuty stanowi 4% długości całej głowy.


Nos

trufla szeroka, mocno wypig-mentowana na czarno.


Wargi

średnio grube i mięsiste. Górna – nieco obwisła, przykrywa dolną. Pożądane jest ciemne wypigmentowanie śluzówek, jakkolwiek może pojawić się odcień różowy.


Zęby

mocne, mocno osadzone w dziąsłach. Dopuszczalny przodozgryz. Brak któregoś z przedtrzonowców nie obniża ceny. Podniebienie z wyraźnym żłobkowaniem w odcieniu różowym.


Oczy

owalne, dość szeroko osadzone. w kolorze od średnio- do ciemnobrązowego, w zależności od omaszczenia. Powieki czarne.


Uszy

średniej długości, wysoko osadzone. Jeśli nie są kopiowane – wiszące. Uszy cięte – stojące lub półstojące, trójkątne. Kopiowanie bądź niekopiowanie uszu nie wpływa na ocenę.


Szyja

Prosta, w przekroju cylindryczna, bardzo muskularna i dość krótka (zwykle 18-20 cm). Skóra na spodzie szyi tworzy niewielką fałdę.


Kończyny przednie

Proste, prostopadle ustawione, o mocnej kości, bardzo dobrze umięśnione.


Łokcie

ani zbyt odstające, ani zbyt przylegające do klatki piersiowej.


Łapy

zwarte, tzw. kocie, o mocnych pazurach.


Kończyny tylne 
Bardzo potężne, muskularne, ustawione prostopadle. Kąty tyłu zaznaczone, łapy zwarte, tzw. kocie, choć nieco bardziej wydłużone niż przednie. Zwykle brak wilczych pazurów, choć ich występowanie nie ma wpływu na ocenę.


Tułów 
Długość tułowia powinna przekraczać o 28-20% wysokość w kłębie. Bardzo pojemna, dobrze rozwinięta klatka piersiowa, sięgająca, co najmniej do łokcia. Żebra mocno wysklepione. Głębokość klatki piersiowej powinna być równa przynajmniej 30% wysokości w kłębie. Linia grzbietu prosta, wznosząca się stopniowo w kierunku zadu. Wysokość psa w zadzie powinna przekraczać ok. 1.5 cm wysokości w kłębie.


Ogon

Wysoko osadzony, szeroki u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. W spoczynku można zaobserwować lekkie skrzywienie boczne, w ruchu ogon unoszony wyżej, szablasto, nie zawinięty.


Okrywa 
Włos krótki, dość szorstki, nieco gęściejszy na grzbiecie i szyi. Bez podszerstka.


Umaszczenie

pręgowane w całej gamie: od bardzo ciemnego do jasnoszarego, płowe – we wszystkich odcieniach (łącznie z piaskowym) oraz czarne. Niekiedy występują białe plamy dookoła szyi i na łapach, choć dąży się do zredukowania ilości koloru białego. Maska – zawsze ciemna – może sięgać do wysokości oczu.


Waga

Przeciętna waga psów 45-57 kg, suk 40-50 kg. Samce powinny mieć dobrze rozwinięte oba jądra.

Wady 
Drobne:

Nadmierne zmarszczki na głowie

obecność wilczych pazurów.


Poważne:

Słaba pigmentacja nosa

zbyt obwisłe wargi, nadmierny przodozgryz

zbyt lekka budowa, słabo zaznaczona maska

niezrównoważony charakter, nieprawidłowe proporcje głowy

ogon zawinięty, o równej grubości na całej swej długości

zdeformowany bądź kopiowany.


Dyskwalifikujące:

Brak pigmentu na trufli nosa lub śluzówce

obecność białego koloru zajmującego powyżej 30% powierzchni ciała

brak jąder.

10348852_924601927568654_8235573067021706580_o