Rocznice w 2007 roku – 10 lat Presy w Polsce

Robiąc wiosenne porządki na stronie czytałam stare artykuły. Między wierszami zaczęły pojawiać się kolejne daty powoli tworzące pewien zadziwiający ciąg wydarzeń. Przeglądając różne materiały odkryłam że w 2007 roku obchodzić będziemy kilka rocznic mniej i bardziej ważnych zdarzeń. Poniżej znajdują się daty z nimi powiązane.

Ewa Ziemska

Rey Gladiador

ROK 2007 – rocznice

10 lat Presa Canario w Polsce

    25 sierpnia 1617 roku (Villa de Betancuria – Fuerteventura) – a więc 390 lat temu Rada Wysp pozwoliła każdej osobie, bez groźby kary, zabić wszystkie perros de presa należące do sąsiadów, które były na wolności i nie uwiązane.

    13 Marca 1737 roku (270 lat temu) pojawiła się ostatnia wzmianka z archiwów historycznych Wysp Kanaryjskich, która mówi o nakazie zabicia wszystkich wałęsających się psów w portach i innych miejscach gdzie przyjeżdżają goście jak również zabrania się posiadania psa osobom, które nie są rolnikami lub nie posiadają bydła.

    50 lat temu (1957 rok) zrobiono to zdjęcie:

126

Ten pies należał do Francisco Leon Lorenzo i został sfotografowany w Bańadero (Arucas). Bracia Falcon byli dobrze znani wśród starych preseros:

127

128

    30 lat temu w roku 1977 na świat przyszło kilka wyjątkowych szczeniąt, wśród których znalazły się takie psy jak: Toby de Irema Curto, Gey de Irema Curto, Tamay de Irema Curto, Mora de Irema Curto… rodzicami tego miotu była para psów sprowadzonych na Teneryfę z Gan Canarii; Boby – wyhodowany przez Manuela Aleman (Arucas – Gran Canaria), który w roku 1975 został odkupiony przez Manuela Curto; oraz Piba – która została wyhodowana przez Juana Santana de Alamo (Las Tres Palmas – Gran Canaria) i odkupiona przez Manuela Curto. Miot ten urodził się w hodowli Manuela Curto Gracia. Ta para psów (Boby i Piba) oraz ich potomstwo do dziś są obecnie w niemal wszystkich rodowodach Dogów Kanaryjskich.

toby kopia

 

1977 rok to również rok urodzenia słynnego psa Tinto należącego i wyhodowanego przez Demetrio Trujillo. Tinto urodził się w Vecindario na Gran Canarii. Dziś, 30 lat po jego urodzeniu nadal możemy odnaleźć go w niektórych rodowodach.

134

20 lat temu –  dokładnie w marcu 1987 roku parę pręgowanych Perro de Presa Canario po raz pierwszy w historii pokazano na wystawie Międzynarodowej. Była to „La Expo Otono ‘87”. Zaprezentowanie tych psów na tej wystawie w znacznym stopniu przyczyniło się do oficjalnego uznania rasy przez RSC (Królewski Związek Kynologiczny). Psami, które reprezentowały rasę były: Faycan i Marquesa. Marqesa została wyhodowana przez Jose Delgado a należała do Emilio Estevez Molina. Faycan urodził się na Teneryfie i był synem Patagóna i Nary. Marquesa pochodziła z Gran Canarii a urodziła się w roku 1975.

135

    Również 20 lat temu w czerwcu 1977 roku odbyła się 2-ga z dwóch Regionalnych Wystaw Perro de Presa Canario na Teneryfie (pierwsza miała miejsce na Gran Canarii). Na nich przestudiowano 234 osobniki, z których wybrano około 50 z Teneryfy i podobną liczbę z Gran Canarii. Wystawy te odbywały się pod nadzorem Comision de Rasza Espańolas (Komisja do Ras Hiszpańskich)

    20 lat mija od urodzin psa imieniem „Puntal”, który była bardzo znany w swoich czasach. Hodowcą i właścicielem Puntala był Manuel Bruno Aguiar.

136

 

 

Kilka zdjęć z wystaw, które miały miejsce 20 lat temu (1987 rok).

137 138 139 142

  W 1987 roku urodził się również Roby syn Pitiego i Mory należący do Cristobala Surez Rodriguez.

140

 

 

    W 1987 urodził się miot po Azano i Nirze. Wśród szczeniąt były między innymi psy takie jak Duda i Taoro. Hodowcą był Manuel Martin Bethencourt.

141

 

 

    25 października 1987 w „El Dia” opublikowano artykuł „EL PERRO DE PRESA CANARIO SERA UNA REALIDAD”.Autorem była Manuel Curto Gracia.

    22 listopada 1987 roku w „El Dia” pojawiła się artykuł zatytułowany „EL PERRO DE PRESA CANARIO Y SU RECONOCIMIENTO OFICIAL” a napisany przez Manuela Curto Gracia.

    27 grudnia 1987 w „El Dia” pojawił się kolejny artykuł Manuela Curto Gracia Pt. „AL PERRO DE PRESA CANARIO SE LE CRUZA DESDE TIEMPO HA“

    10 lat temu – 4 i 5 października 1997 odbyła się VIII Monografika Perro de Presa Canario. Zwycięzcą Wystawy został Mencey – syn Verdugo. Verdugo był synem pokazanego na tej wystawie w klasie weteranów Aarona. CAC w klasie otwartej powędrował po raz pierwszy do psa z kontynentu z prowincji Asturia – tym psem był Ralph. Najlepszą suką została Rina (siostra Menceya) a cac powędrował do suki imieniem, Tacher, która była córką Turco i Tany.

kliknij na ten link zeby zobaczyć między innymi filmy z monografiki

Mencey
Mencey
Ralph
Ralph

   10 lat temu – w 1997 roku- po raz pierwszy w historii rasy Championem Hiszpanii zostaje pies z kontynentu. Tym psem jest urodzony 11.03.1992 roku Ch. Argual należący do Salvadora Serrano Anton (Alacant Bull). Hodowcą Arguala był Manuel Glez. Espinel – Argual urodził się na Wyspach Kanaryjskich

Argual
Argual

  W tym samym roku tytuł Championa został przyznany urodzonej 22.05.1994 roku suce imieniem Uga należącej do Antonio Gomez Ramirez a wyhodowanej przez Benito Cruz de La Hoz.

Uga
Uga

  Championem Hiszpanii zostaje też należący do José A. Figueroa Bacallado Verdugo (Aguayan del Mago) syna Aarona i Talii urodzony 04.08.1993 roku.

Verdugo
Verdugo

    W roku 1997 – 10 lat temu urodziło się najwięcej Zwycięzców Świata, Zwycięzców Monografik i Championów Hiszpanii.

    25.01.1997 urodził się Bruco po Daute i Tazat. Przyszły Champion Hiszpanii (2000 rok) i vice Zwycięzca Świata (2001 rok, Portugalia) i Zwycięzca Monografiki. Należał do Choro Ultracan.

Bruco
Bruco

25.01.1997 to również urodziny miotowej siostry Bruco – Championki Hiszpanii imieniem Taifa. Taifa należała do Fernando de Paz Candelaria

Taifa
Taifa

22.03.1997 urodził się Marlon Brando del Altem. Jego ojcem był pies imieniem Mencey a matką Ch. Carnota. Należał do hodowli Abanicos del Jarama. Tytuł Championa Hiszpanii przyznano mu w roku 2005.

Marlon Brando del Altet
Marlon Brando del Altet

12.06.1997 to również rok urodzenia Championa Hiszpanii – Bronce de La Jacha (Atila de La Jacha – Tirma de La Jacha). Należał do Jacinto Martin Abrantre. Championem Hiszpanii został w 2003 roku.

Bronce de la Jacha
Bronce de la Jacha

  17.08.1997 – to rok urodzenia Zwycięzcy IX Monografiki, Zwycięzcy Świata i Championa Hiszpanii. Tym psem był Tor należący do Antonio Gallardo.

Tor
Tor

24.08.1997 roku urodziła się przyszła Championka Hiszpanii (tytuł Championa Hiszpanii uzyskała w 1999 roku) – KATU de Mayantigot należąca do Choro Ultracan

Katu de Mayantigot
Katu de Mayantigot

17.11.1997 – to rok urodzenia suki imieniem PALMA de Alacant Bull. Palma była córką pary Championów – Tamaryna i Carińo. Palma zdobyła nie tylko tytuł Championa Hiszpanii, ale również Została Zwyciężczynią IX Monografiki i Zwyciężczynią Świata (Portugalia). Została wyhodowana i należała do Salvadora Serrano Anton.

Palma de Alacant Bull
Palma de Alacant Bull

 

   W tym roku obchodzimy również 10 rocznicę przybycia Perro de Presa Canario do Polski.

    Pierwsze psy przyjechały ze Słowacji za sprawą Artura Tomaszczyka (Gliwice), z tych psów tez rok później pod przydomkiem „Przystań Abelarda” urodziły się pierwsze Perro de Presa Canario w Polsce – hodowcą był Krzysztof Mrozowski. Rodzicami tego miotu byli Yeyo de Maxorata i Bety Hamigo. Wśród szczeniąt z tego mitu była Hera przystań Abelarda, która była matką kilku miotów w hodowli „Z Borów”. Jednym z ojców szczeniąt po Herze był Kunta Kinie de Alacant Bull – z tego miotu na świat przyszła Drupia z Borów, matka Divy Tajemnica Mistrza (ojcem Divy był Woo Doo Show Xanti Land) – hodowca i właściciel Izabela Pelińska, która jest matką ubiegłorocznej Zwyciężczyni Europy – Tahory Tajemnica Mistrza (ojcem Tahory był Ernest Koziołkowa Dolina) – właściciel Jolanta Zawadzka (Guanchos).

    W roku 1997 w Hiszpanii urodziły się pierwsze Perros de Presa, które importowano do Polski. Po pierwsze presy do Hiszpanii w maju 1997 roku pojechali wspólnie Waldemar Jankowski (hodowla Validus) i Agata Olejnik (hodowla Xanti Land)

Te psy to:

    Urodzony 18.01.1997 roku Atila de Casa del Presa – syn Guanche de Nivaria Sur i Izara de Nivaria Sur. Został sprowadzony do Polski jako dorosły pies przez Agatę Olejnik a następnie odsprzedany Lorenzo Giordano (hodowla Urocze Miejsce).

Atila de Casa del Presa
Atila de Casa del Presa

  ur. 26.03.1997 roku Puntal de Vega Lagunera syn Ch. Tamaran i Bamby. Został przywieziony do Polski z hodowli Barnacan Bull przez Agate Olejnik w roku 1999. Uzyskał tytuł Championa Polski.

Puntal de Vega Lagunera
Puntal de Vega Lagunera

  29.03.1997 roku urodziła się Yaisa de Casa del Presa – córka Ch. Barón II i Arony. Przyjechała do Polski w wieku 7 tygodni do hodowli Xanti Land Agaty Olejnik. Yaisa to Championka Poski i Zwyciężczyni Klubu. Matka, babka i prababka wielu Championów, Zwycięzców Europy…

Yaisa de Casa del Presa
Yaisa de Casa del Presa

W kwietniu1997 roku siostry Tuna i Irbi de Casa del Presa (po Tafur i Azoca de Canchas Ibakken). Przyjechały do Polski jako kilkutygodniowe szczenięta. Tuna została w hodowli „Validus”Waldemara Jankowskiego a Irbi w hodowli „Dolina Rosy” Wojciecha Rosy. Obie suki zostały Championkami Polski.

TUNA de Cada del Presa
TUNA de Cada del Presa

IRBI de Casa del Presa
IRBI de Casa del Presa

W roku 1997 urodziła się również Samzara de Taguluche – córka Manelo i Bory. Samzara należała do hodowli Validus Waldemara Jankowskiego.

Samzara de Taguluche
Samzara de Taguluche

    12.04.1997 roku urodził się Kunta Kinie de Alacant Bull. Syn Ch. Arguala i Tinerfy. Został sprowadzony przez Agatę Olejnik (Xanti Land). Został Championem Polski.

Kunta Kinie de Alacant Bull
Kunta Kinie de Alacant Bull

03.06.1997 roku w hodowli Barnacan Bull urodziły się siostry Turca i Negra (po Tafur i Linda). Obie suczki zostały Championkami Polski. Należały do Barbary Pałki – hodowla Mercator.

    07.10.1997 urodził się Doramas de Adjemeto. Był to pierwszy pies importowany do Polski z Wysp Kanaryjskich (Gran Canaria). Doramas był synem Ch. Kimy de Adjemeto i Dique de Canchas Mahan, uzyskał tytuły Championa Polski i Zwycięzcy Klubu. Należał do Agaty Olejnik (Xanti Land).

Doramas de Adjemeto
Doramas de Adjemeto

  Z psów importowanych ze Słowacji 10 rocznicę urodzin obchodzą również:

    Urodzony 28.05.1997 roku

Fred Hamigo
Fred Hamigo

 – syn psów sprowadzonych z Wysp Kanaryjskich – Yeyo de Maxorata i Caramelo de Menta de Benacantil. Fred był Championem Polski, należał do Stefana Jagielińskiego – hodowla Las Vegas.

autor:

Ewa Ziemska

„Rey Gladiador”