Rey Gladiador

Moim mottem jest…

„El Presa Canario? Creo que más que definirlo hay que vivirlo!”

„Presa Canario? Sądzę, że zamiast go definiować, trzeba nim żyć”.

Presa Canario poznałam wiele lat temu gdy stawiały jeszcze pierwsze kroki w kraju. Pierwsza presa pojawiła się u mnie jednak dopiero w roku 2004 i od tego czasu psy te na dobre stały się częścią mojego życia. „Rey Gladiador” jest dedykowany tej wyjątkowej rasie.

YERBA YAISA de Rey Gladiador - JUNIOR EUROPEAN WINNER
YERBA YAISA de Rey Gladiador – JUNIOR EUROPEAN WINNER

 

59
Założycielka hodowli – Parisienne de Presa Awangarda – ZWYCIĘZCA ŚWIATA MŁODZIEŻY

Bo Presa Canario to moja pasja i moje życie. Nie jest to pies którego można zdefiniować, zaszufladkować i ogarnąć kilkoma frazami. To pies niezwykły i urzekający. Ci którzy raz się w nim zakochali na zawsze pozostaną mu wierni.

Uczenie się presy to nieustająca przyjemność i przygoda. To poznawanie nowych ludzi, jeżdżenie w różne zakątki świata i godziny spędzone na szukaniu nowych artykułów, zdjęć, notatek spisanych gdzieś na kartach historii. Poprzez tą stronę pragnę przekazać innym miłośnikom rasy swoją wiedzę i zdobywane doświadczenia. Pozostając w stałym kontakcie z hodowcami i miłośnikami Presy z całego świata, w tym również z Hiszpanii i samych Wysp Kanaryjskich mogę tą wiedze poszerzać i dzielić się nią z innymi.

Z zamiłowania do historii narodziła się kolejna pasja – zbieranie rodowodów – co zaowocowało znaną już w świecie fascynatów rasy internetową bazą rodowodów – www.pedigrees.dogocanarioclub.com /www.predigrees.reygladiador.com – która jest sukcesywnie powiększana i stanowi cenne źródło wiedzy o przodkach naszych psów. Ponieważ przyszłość rasy stanowią świadomi nabywcy prowadzę też stronę www.dogocanarioclub.com, która w założeniu ma pomóc w poznaniu zarówno rasy jak i hodowców i psów polskich.

W największym stopniu zależy mi na tym by psy z przydomkiem Rey Gladiador trafiały do rodzin, gdzie będą kochane i będą mogły w pełni cieszyć się życiem. Nie oznacza to jednak, że nie zostały one docenione przez hodowców. Szczeniaki z moim przydomkiem, bądź po moich reproduktorach spotkać można w wielu krajach Europy, Ameryce Południowej i Północnej oraz Azji. Moje szczenięta trafiły też do Hiszpanii zarówno do hodowców jak i w ręce prywatne.

Korzystając z okazji chciałam również serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi rozwinąć moją pasję, w szczególności podziękowania należą się: Pawłowi Kasprzakowi, Omarowi Sobarzo Medina, Antonio Griñan, Manuelowi i Valerii Curtó, oraz Ghostdogowi.

Ja teraz (2010 rok)… i ponad 25 lat wcześniej

EKSTERIER:

Zwycięzca Świata Młodzieży

Zwycięzca Europy Młodzieży

Champion Championów

Champion Polski

Zwycięzca Polski

Champion Estonii

Grand Champion Rosji

Champion Rosji

Champion RKF

Klubowy Champion Rosji

Zwycięzca Słowacji

Zwycięzca Litwy

Zwycięzca Klubu Polski

Zwycięzca Klubu Rosji

Champion Klubu Rosji

Zwycięzca Klubu Weteranów

Najlepsze Szczenię Eurazji

Zwycięzca Pucharu Wilna

2 x Zwycięstwo Młodzieży w Hiszpanii na wystawach międzynarodowych

Młodzieżowy Zwycięzca Klubu

Młodzieżowy Zwycięzca Polski

Młodzieżowy Champion Polski

CWC Eurazja

vice Młodzieżowy Zwycięzca Europy

Nominacja do wystawy CRUFTS

Najlepsze Szczenię w Polsce

Best Baby

rozpoczęty Championat Litwy

Rozpoczęty Championat Słowacji

Wielokrotni Zwycięzcy Rasy

II Best in Show Weteranów wystawy Klubowej Molosów

Zwycięzca Świata Baby (AMDA Mundial)

Młodzieżowy Zwycięzca Klubu (Łotwa)

BIS Junior IV – Moloss Klub Latvia

BIS Junior III – wystawa międzynarodowa Kielce

Best of Gruop II – winner wystawa międzynarodowa Kielce

Multi Champion

Multiple Best of Breed

Best in Show Veterans II (Molosser Club Show)

BEST IN SHOW Junior IV – Moloss Club Latvia 2014

BEST IN SHOW Junior III, Best of Grup II Junior – International Kielce

BEST IN SHOW BABY II

BEST IN SHOW PUPPY II

BEST IN SHOW VETERANS IV

BEST IN SHOW JUNIOR I (Club Show)

Marsha de Rey Gladiador – World Dog Show Milano – II exc. Hirrikirri de Rey Gladiador – World Dog Show Milano – III exc.

CHARAKTER:

 

Champion Odwagi

Testy Odwagi IV stopnia

Testy Odwagi III stopnia

Testy Odwagi II stopnia

Testy Odwagi I stopnia

Zdane Testy Psychiczne

Russian Ring

IPO BH

* Testy Odwagi były przeprowadzane przez Dogo Canario Club CZ

* Testy Psychiczne były przeprowadzane przez Polski Związek Kynologiczny

Multi Champion Wystawowy i Pracy - KINGO - King Size de Presa Awangarda
Multi Champion Wystawowy i Pracy – KINGO – King Size de Presa Awangarda – Mój pierwszy Presa Canario

 

Moje spotkanie z rasą…

Zaczęło się bardzo prosto: po prostu chciałam mieć psa. W owym czasie nie bardzo sobie jednak mogłam na to pozwolić, więc poświęciłam się zbieraniu informacji o różnych rasach, aby w przyszłości wybrać tą idealnie do mnie dopasowaną. Wśród ras, które zwrócił moją uwagę w sposób szczególny znalazły się w większości molosy. Były to psy takie jak: alano, dogo argentino, fila brasileiro, tosa inu, akita inu… i wreszcie presa. Pierwszego psa presa zobaczyłam na zdjęciu. Był może rok 1998 a może 1999. Nie było to żadne specjalne wydarzenie. Po prostu pies mi się spodobał i tyle. Dopiero za jakiś czas wróciłam do tej rasy.

W roku 2001 wróciłam do psa, którego widziałam na fotografii kilka lat wcześniej; oczywiście nie pamiętałam już, co to był za pies ani nie odnalazłam tamtego zdjęcia jednak coś mnie ruszyło i rozpoczęłam poszukiwanie na temat tej rasy w miedzy czasie czytając również i o innych. Z czasem, gdy moja wiedza na temat różnych ras się poszerzała coraz bardziej zaczynało do mnie docierać, że Presa Canario jest inny niż wszystkie znane mi rasy. Zaczynałam powoli zarażać się miłością do tej rasy. Zaczynałam o nich myśleć 24 godziny na dobę… Zdecydowanie wraz z upływem czasu ta rasa kradła moje serce i umysł, ale na swojego pierwszego psa musiałam jeszcze trochę poczekać. Tak, więc prowadziłam dalej poszukiwania. Tylko, że tym razem poszukiwania moje dotyczyły hodowli tej rasy gdyż presa była wszystkim tym, o czym marzyłam myśląc o idealnym psie… łączyła w sobie niepowtarzalny wygląd i urok z niesamowitym charakterem będącym mieszanką tak różnych cech że wręcz nie możliwym byłoby znalezienie drugiej takiej rasy.

To był decydujący moment w historii mojego spotkania z rasą. W zasadzie był to moment przełomowy i właśnie od teraz historia moich losów z presą się rozpoczyna. Od tego czasu presa staje się moją największą pasją czasem nawet delikatną obsesją. Podobnie jak dowiadywanie się coraz to nowych rzeczy o tych wspaniałych psach. Spędziłam setki godzin przeszukując Internet, czytając książki, artykuły, oglądając zdjęcia i filmy na temat tej rasy. Jeździłam na wystawy, aby móc zobaczyć te psy na żywo i aby móc porozmawiać z właścicielami i hodowcami. Wszystko po to, aby później wybrać jak najlepiej. Prowadząc poszukiwania natrafiłam na hodowlę „Irema Curtó” należącą do Manuela Curtó Gracia i jego żony Valerii. Wszyscy wiemy jak ważną postacią w świecie pres jest Manuel Curtó dlatego też postanowiłam że jeśli będę kupować presę to musi ona wywodzić się z linii psów przez niego hodowanych. Hodowlą bazującą na psach z Irema Curtó w Polsce była Presa Awangarda. Jednak nie to przeważyło o wyborze. Już wcześniej miałam okazję spotkać psy z tej hodowli. Wyróżniały się czymś szczególnym, czymś co dostrzegałam zapewne nie tylko ja gdyż zawsze wzbudzały one ogólny podziw u wszystkich jak również uznanie sędziów… gdzie się nie pojawiły przeważnie wygrywały. W czasach, gdy Paweł Kasprzak jeszcze wystawiał swoje psy na wystawach zdobyły one wiele tytułów… Zwycięzcy Świata, Zwycięzcy Europy, Zwycięzcy Polski, Zwycięzcy Hiszpanii, Championów Polski, Młodzieżowych Championów Polski… i inne. Jednak nie tytuły były najważniejsze. Jak już wspomniałam te psy miały w sobie „to coś”.

 Zanim zdecydowałam ostatecznie postanowiłam złożyć osobistą wizytę Pawłowi Kasprzakowi w jego hodowli Presa Awangarda. I to był właśnie moment decydujący. Już widziałam, że stąd właśnie będzie pochodziła moja pierwsza, presa. W niedługim czasie otrzymałam telefon, że jest piesek, który powinien spełnić moje oczekiwania. 28.08.2004 w wieku 5 i pół miesiąc pojawił się u mnie pierwszy pies tej rasy – KING SIZE de Presa Awangarda – w domu nazywany po prostu Kingo. Jest to jeden z najlepszych psów jakie dane było mi spotkać. Jest to pies, który na zawsze już związał mnie z tą rasą gdyż mając raz takiego psa nigdy nie będzie się chciało mieć innego.

Moje plany na przyszłość? Oczywiście hodowla. Ale o tym przy innej okazji…

Ewa Ziemska
Rey Gladiador
grudzień 2004

Tobatacaya de Rey Gladiador
Marzec 2009 – ja i 11 miesięczna TOBATACAYA de Rey Gladiador, córka Kingo i Pari