Temperament Dogo Argentino

Z wzorca AKC

Wytrawny myśliwy używany do polowań na dziki i pumy. Dog Argentyński posiada niezwykle silny instynkt myśliwski, nieprawdopodobną determinację i legendarną odwagę. Bardzo żywy i pogodnie usposobiony, posiada zadziwiającą inteligencję i spryt. Jest to pies mocno zorientowany na człowieka, wyjątkowo przyjazny i towarzyski, jeśli nie da mu się powodów by postępować inaczej. Jego pewność siebie sprawia, że jest bardzo ufny wobec ludzi, wobec których jest cierpliwy i komunikatywny. Podczas gdy jest bardzo posłuszny i próbujący się przypodobać jest też bardzo wrażliwy na swojego przewodnika i nie toleruje siłowych metod szkolenia. Ten uniwersalny pies jest zdolny do wytworzenia bardzo silnej więzi, uczy się błyskawicznie i zachowuje to czego się nauczył niemal na zawsze; jednakże łatwo się nudzi podczas nadmiernego treningu i powtarzania. Dobry stróż – Dog Argentyński jest spokojny w domu pozostając czujnym i gotowym do działania; nadmienić jednak trzeba że nie jest to jego główna funkcja – po pierwsze i przede wszystkim jest on myśliwym. Jako taki jest on psem, który nie szczeka dużo, choć jest obdarowany donośnym głosem, modulowanym rytmicznie i z nieprzerwaną konsekwencją, gdy chce przykuć uwagę do czegoś, co uważa za istotne. To pies jednej rodziny, potrzebujący bliskiego kontaktu z jej członkami i jest nieszczęśliwy, gdy zostanie od niej odseparowany. Poprawnie socjalizowany z dziećmi jest bardzo tolerancyjny i delikatny. Powinien być też socjalizowany ze zwierzętami domowymi już od wczesnego wieku, by nie rozwinął jakiejkolwiek agresji w stosunku do nich. Psy i suki są bardzo stabilne psychicznie i wyraźnie rozkoszne będąc przy tym twardymi do szpiku kości. Są bardziej siłą natury niż zwykłym zwierzęciem.

Wady: ospałość, brak inteligencji, dystansowanie się. Jakikolwiek przejaw nieśmiałości lub niesprowokowanej agresji powinien być surowo potępiany.

(Zebrane z prac Antonia i Austina Nores Martinem, przetłumaczone [na język angielski] i wcielone do wzorca American Kennel Club’u przez Karolyn Haris, Ruben Passet Lastra i Raul Zaballos w lutym 1996 roku).