Mowa z okazji 100 rocznicy urodzin Antonio Nores Martinez

Panie i Panowie,

W pierwszej kolejności, chcielibyśmy powitać was i podziękować wam za przybycie. Napawa nas dumą, że tylu ludzi z całego świata przybyło tu, by oddać hołd naszemu ojcu, Dr. Antonio Nores, wyłącznemu twórcy Dogo Argentino.

Dziś obchodzimy 100 rocznicę urodzin człowieka, którego znacie jako twórcę tej wspaniałej rasy. Ale ten człowiek był również wielkim naukowcem, który stał się wybitnym w swej karierze i życiu osobistym poprzez wiele osiągnięć.

Dorastał w rodzinie, kochającej psy i polowania. Stworzył swoje marzenie w bardzo młodym wieku i zdołał zobaczyć swoje dzieło skończone przed śmiercią. Być może dzieło nawet lepsze niż o tym marzył. Dogo stało się sławne!

Ta sława może być korzystna dla rasy, ale należy bronić jej dzień za dniem by (Dogo) nie skończyło tak jak większość ras, dla których wystawy istnieją tylko do demonstracji pseudo-piękna. Wystawy bez oceny tego, czym Dogo w istocie jest: w ogóle wartości, piękno stoi na trzecim planie, po cechach takich jak odwaga, waleczność i szlachetność.

Z tego powodu dziękujemy hodowcom i wierzymy w nowe władze Klubu Dogo Argentino i wszystkich was,  że pomożecie zachować dorobek naszego ojca dla potomności.

Z tego względu jest istotne by wzorzec naszego Dogo był uszanowany w całości, wzorzec który zmieniono bez jakichkolwiek konsultacji.

Panowie: Antonio nie pozostawił wątpliwości, jednakże wielu wydaje się nie rozumieć słów takich jak HARMONIA, RÓWNOWAGA, MESO* i FUNKCJA, słów, które nasz ojciec powtarzał aż do wyczerpania.

Dogo jest w pierwszej kolejności psem myśliwskim, dopiero później kompanem i psem obronnym i z tego właśnie względu musimy walczyć o to by zachować funkcjonalność naszych wspaniałych psów.

To istotne by większość z nas, jeśli nie wszyscy, mogła być w stanie powiedzieć, że ma w rękach najlepszego psa na świecie spośród wszystkich psów chwytających i najlepszego psa chwytającego spośród wszystkich psów wszystkich ras (“el mas perro de todos los de presa y el de más presa entre todos los perros de todas las razas”).

Dziękuję,

Beatriz Nores

La Cocha, prowincja Cordoba 17 listopada 2007

Moyaño de Totoral (po śroedku)o, Don Justo, doradca, który zazwyczaj towarzyszył Antonio i sam Antonio Nores Martinez „Toño”

*MESO – w znaczeniu średniej wielkości (mesomorficzny, mezocefaliczny)

tłumaczenie: Ewa Ziemska