Monografica Presa Canario – Dogo Canario on Canary Islands

Results from Spanish Monografica, a specialistic show held once a year on Canary Islands from year 1990

Used shortcuts:

BOB – Best of Breed
BOS – Best of Opposite Sex
BOB J – Best Junior in the Breed

 

XIV Monografica – year 2005

BOB – TIGALATE del Calabazo

BOS – BRUMA de La Jacha

Best Breeding Group – La Jacha

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 INDIO Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel Jose Bonilla Lopez – Calabazo
champion females exc 1 KIOBA Urco – Nala Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 2 LEONA Capitan – Gara
open males exc 1, CAC, BOB TIGALATE del Calabazo Terrife – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo Jose Bonilla Lopez – Calabazo
exc 2, res CAC ANDY de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 3 COBRE de La Jacha Tirso de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
open females exc 1, CAC, BOS BRUMA de La Jacha Conan de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
exc 2, res CAC GILDA de Los Cardones Kiko de Casa del PResa – Jayla de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
exc 3 NURIA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
intermediate males exc 1 CROM de La Jacha Tirso de Atlantida Can – Jupiter de La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
exc 2 LUCAS de Cielo de Canarias Urco – Nala Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 3 TANTOR de Los Cardones Victor de Casa del Presa – Miranda de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Laureano Alvarez – Guadaneth
intermediate females exc 1 TENAGUA
exc 2 ARAYA de Mencey Bentor
exc 3 AULAGA
junior males exc 1 FAYCAN
exc 2 MENCEY
exc 3 ROBEL de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
puppy males MB 1 GUINCHO de Cielo de Canarias Acaymo de Casa del Presa – Tunka Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 DRAGO de Dona Aurora Indio – Cuba de Dona Aurora Dona Aurora
MB 3 TEDOTE de Crisdoco Victor de Casa del Presa – Condesa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy females MB 1 RUMBA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 KINA
MB 3 AKIRA de Atlantida Can Indio – Guacimara de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
baby males MB 1 NAST de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 TENO de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 CRUPPIER
baby females MB 1 ZAMBA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 LAIKA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 LULA de Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias

 

Monografica 2004 – show was canceled

 

 

Monografica 2003 – results were canceled and not valid, yet we can have it in records 

BOB – VASCO de Casa del Presa

BOS – IZANA

CAC female

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1  NAHAI de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot
champion females exc 1, BOS IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel Jose Bonilla Lopez – Calabazo
open males exc 1, CAC VASCO de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 2, res CAC VICTOR de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 3 MAGO de Dog Real Do Galineiro Frodo – Dayessy de Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real
open females exc 1, CAC ARENGA Aroco del Choro – Tamaragua Alexis Rodriguez
exc 2, res CAC NAYRA de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot Antonio Gomez Ramirez – Mayantigo
exc 3 MEIGA de Dog Real Do Galineiro Frodo – Dayessy de Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real
intermediate females exc 1 LEONA Capitan – Gara Laureano Alvarez – Guadaneth
junior males exc 1 TIRSO de Atlantida Can Conan de Atlantida Can – Sabinalta de Chifira Andres Cabrera Perez – Atlantida Can Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
exc 2 HOMER
junior females exc 1 CATANA
exc 2 FAIRA Nahai de Mayantigot – Erena de Haridian
puppy males MB 1 TAUCO de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 2 DANCO de Cielo de Canarias Taucho – Kioba Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias Eduardo Leon Penate – Cielo de Canarias
MB 3 GRANTO de Atlantida Can Celso el Rubio de Haridian – Cora de Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
puppy females MB 1 MAFALDA Lupo – Clara
MB 2 ARAYA
baby males MB 1 TIGALATE del Calabazo Terrife – Izana Jose Daniel Bonilla Lopez – Calabazo Jose Daniel Bonilla Lopez – Calabazo
MB 2 ATILA de La Jacha Bronce de La Jacha – Rayca de Alacant Bull Jacinto Martin Abrante – La Jacha Jacinto Martin Abrante – La Jacha
MB 3 BLAKY Victor de Casa del Presa – Mistela
baby females MB 1 PAULA Victor de Casa del Presa – Mistela
MB 2 YARA de Crisdoco Tinguaro de Crisdoco – Condesa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco

 

 

XIII Monografica – year 2002

BOB – BARÓN de Crisdoco

BOS – ARENGA

CAC male – TAUCHO

CAC female – IZANA

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 NAHAI de Mayantigot Boxo – Igaete de Mayantigot Antonio Gomez Ramirez
exc 2 CONAN de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
champion females exc 1 SABINALTA de Chifira Aroco del Choro – Irama Paulo Campos
open males exc 1, CAC TAUCHO Tajan – Temisa Carlos Torres Donate
exc 2, res CAC URO de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

exc 3 IGOR de Barnacan Bull Ivor – Zaya

Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull

open females exc 1, CAC IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel
exc 2, res CAC MORA de Barnacan Bull Ivor – Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
exc 3 JULISA de Crisdoco Ray Kiko – Agora
intermediate males exc 1 UR de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
junior males exc 1 BARÓN de Crisdoco Nahai de Mayantigot – Julisa Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
exc 2 ? ? ?
exc 3 VICTOR de Casa del Presa Galan de Casa del Presa – Caitafa Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
junior females exc 1 ARENGA Aroco del Choro – Dama Alexis Rodriguez Cano
exc 2 LUNA de Chifira Conan de Atlantida Can – Irama Paulo Campos
exc 3 CONDESA de Crisdoco Nahai de Mayantigot – Julisa Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy males MB 1 GUAJIRO de La Jacha Roque – Ancona Jacinto Martin Abrante – La Jacha
MB 2 SULTAN Jacobo Glez Molina
MB 3 THOR de Crisdoco Tinguaro – Julisa de Crisdoco Domingo Santana Santana – Crisdoco
puppy females MB 1 TULA de Maroncan Nahai de Mayantigot – Talia Maroncan
baby males MB 1 TENO de Garehagua Nahai de Mayantigot – Islena

Fernando de Paz Canelaria – Garehagua

MB 2 DRACO de Mayantigot Nahai de Mayantigot – Gara Antonio Gomez Ramirez
MB 3 TIGALEATE Conan de Atlantida Can – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo
baby females MB 1 LINDA de Garehagua Nahai de Mayantigot – Islena Fernando de Paz Canelaria – Garehagua
MB 2 TRES de Garehagua Gandul – Kika Fernando de Paz Canelaria – Garehagua
MB 3 MILCA Conan de Atlantida Can – Izana Jose Bonilla Lopez – Calabazo

 

XII Monografica – year 2001

BOB – CONAN de Atlantida Can

BOS – TAIFA

CAC female – IGAETE de Mayantigot

Best Breeding Pair – Conan de Atlantida Can – Cora de Atlantida Can

Best Breeding Group – Tigaday

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion females exc 1, BOS TAIFA Daute de Mayantigot – Tazat Gloria Rodriguez
open males exc 1, CAC, BOB CONAN de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga

Andres Cabrera Perez -Atlantida Can

exc 2, res CAC KIKO de Casa del Presa Tamaran – Bella

Fermin Quintero Perez – Casa del Presa

exc 3 BELMACO de Casa del Presa Puntal de Casa del Presa – Tosca

Fermin Quintero Perez

– Casa del Presa

open females exc 1, CAC IGAETE de Mayantigot Daute de Mayantigot – Dryma de Mayantigot Mayantigot
exc 2, res CAC CORA de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
exc 3 TALIA de Atlantida Can Iru de Mayantigot – Tanaga Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
intermediate males exc 1 BRUTO Taro – Tagara de Garehagua Troycan
exc 2 ALIAR Tron – Putney Donpichon
intermediate females exc 1 MORA de Barnacan Bull Ivor – Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
exc 2 EVORA de Abanicos del Jarama Tor – Princessa

Paco Melendez – Abanicos del Jarama

exc 3 MAGA Mencey – Chifira Alexis Rodriguez Cano
junior males exc 1 TAUCHO Tronco – Mifaya C. Torres
exc 2 DYC Teneri – Agora Crisdoco
junior females exc 1 BAMBI Aroco del Choro – Tala P. Padilla
exc 2 JULIA de Atlantida Can Conan de Atlantida Can – Vera de Mayantigot Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
exc 3 BONE Clay – Guacimara Canchas Mahan
puppy males MB 1 TEGUESTE de Crisdoco Mencey – Tamara de Taguluche Crisdoco
MB 2 TINGUARO de Crisdoco Mencey – Tamara de Taguluche Crisdoco
MB 3 GUARAPO Teneri – Agora Crisdoco
puppy females MB 1 IZANA Aroco del Choro – Ayosa Manuel Gonzalez Espinel
MB 2 TANA Kan – Mistela Tigaday
MB 3 CHIFIRA II Tor – Irama Chifira
baby males MB 1 JANKO de Atlantida Can Chulo – Ariel de Atlantida Can Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
MB 2 URO de Los Cardones Boxo – Zala de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
MB 3 BOLLO Conan de Atlantida Can – Bonny J.J. Afonao
baby females MB 1 TUNKA de Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Kioba Leon Penate brothers – Cielo de Canarias
MB 2 TAMI de Atlantid Can Chulo – Ariel de Atlantida Can Andres Cabrera Perez -Atlantida Can
MB 3 IRGANA Nahai de Mayantigot – Gora Felipe Glez.

 

XI Monografica – year 2000

BOB – TOR

BOS – PALMA de Alacant Bull

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1 CAC, BOB TOR Antonio Gallardo Mendez „Gran Tenerife”
open females exc 1 CAC PALMA de Alacant Bull Tamaran – Carino Salvador Serrano Anton „Alacant Bull” Salvador Serrano Anton „Alacant Bull”

 

 

X Monografica – year 1999

BOB -BRUCO

BOS – TOSCA

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1 CAC, BOB BRUCO Daute de Mayantigot – Tazat Manuel Chico Leon – Coliseum
open females exc 1 CAC TOSCA de Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Nala Gonzalo Leon Penate – Cielo de Canarias Gonzalo Leon Penate – Cielo de Canarias

 

IX Monografica – year 1998

BOB – MENCEY

BOS – TAMARA de Taguluche

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1, CAC, BOB MENCEY Verdugo de Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez
exc 2, res CAC AROCO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Paulo Campos – Chifira

exc 3 AKIRO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Antonio Jorquera Tarazona – Dog Real

open females exc 1, CAC, BOS TAMARA de Taguluche Danto de Mayantigot – Teca de Donpichon Taguluche

Domingo Santana Santana – Crisdoco

exc 2, res CAC GUACIMARA Tauco – Perla Matias Marrero
exc 3 ZIMBA Tamaran – Mora Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
junior males exc 1 BELMACO de Garehagua Urco Coliseum – Saroga de Donpichon Garehagua Garehagua
exc 2 TOR Cucan – Bora El Chicharrero
exc 3 IRU de Mayantigot Danto de Los Cardones – Dryma

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

Andres Cabrera Perez – Atlantida Can

junior females exc 1 TAGARA de Garehagua Urco Coliseum – Saroga de Donpichon Garehagua Troican
exc 2 FANY de Haridian Verdugo Aguayan del Mago – Fayna Haridian Haridian
exc 3 MINA de Atlantida Can Urco Coliseum – Tanaga Atlantida Can Andres Cabrera Perez – Atlantida Can
very junior males MB 1 ARICO Cielo de Canarias Arico de Los Cardones – Nala

Gonzalo León Peńate – Cielo de Canarias

Gonzalo León Peńate – Cielo de Canarias
MB 2 BRUNO de Aguare Higor – Aroa Aguare Aguare
MB 3 LAY Carpo – Rubia Carlos Marin Robayna
very junior females MB 1 TUNIA de Adjemeto Urco – Tara Adjemeto Elias Rodriguez Ventura
MB 2 MORA Verdugo de Aguayan del Mago – Nora Damian Glez. Carballo
MB 3 MASCA Verdugo de Aguayan del Mago – Nora Vicente Hdez. Garcia
puppy males MB 1 AARON de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Aguayan del Mago
MB 2 CURRITO de Barnacan Bull Atila de Casa del Presa – Timba Zaya Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull Gregorio Sanchez Rudilla – Barnacan Bull
MB 3 FAFUR II de Haridian Daute II de Mayantigot – Tunia de Haridian Haridian Jose Antonio Medina Orihuela
puppy females MB 1 IZABA de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Aguayan del Mago
MB 2 KIMBA de Aguayan del Mago Verdugo de Aguayan del Mago – Belcha Aguayan del Mago Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot
MB 3 NACAR del Choro Verdugo de Aguayan del Mago – Agarfa de Nivaria Sur El Choro Migiel Bacallado Bacallado
baby males MB 1 ROQUE Aroco del Choro – Irama Gersam Martin Dorta
MB 2 CANARIO Verdugo de Aguayan del Mago – Erena de Haridian Leandro Luis Alvarez
MB 3 PARDO Daute de Mayantigot – Monica Gregorio Afonso Batista
baby females MB 1 CHIFIRA Aroco del Choro – Irama Paulo Campos – Chifira
MB 2 LUA Verdugo de Aguayan del Mago – Erena de Haridian Francisco de La Paz Ledesma
MB 3 LAND Aroco del Choro – Irama Paulo Campos – Chifira

 

VIII Monografica – year 1997

BOB – MENCEY

BOS – TACHER

CAC male – RALPH

Best Breeding Pair – TAGORE & TOSCA

Best Breeding Group – HARIDIAN

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males exc 1, CAC RALPH Tyson – Loma Carlos Ouzande
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Diana Mora Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum

exc 3 TARO de Troycan Enzo – Troika Urbano Hernandez
open females exc 1, CAC TACHER Turco – Tana

Manuel Chico León – Coliseum

exc 2, res CAC BELLA Enzo – Lula Fermin Quintero Perez – Casa del Presa
exc 3 ERENA de Haridian Enzo – Fayna Haridian Miguel Angel Gonzalez
junior males exc 1, BOB MENCEY Verdugo Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez Cano
exc 2 KURDO de Maxorata Guayacan de Lomito de la Suerte – Luna Maxorata Eduardo Khoury
exc 3 OSO Enzo – Jara Manuel Mora
junior females exc 1 RINA Verdugo Aguayan del Mago – Bula Alexis Rodriguez Cano
exc 2 YAIZA Turco – Mora Jose Juan Sanchez
exc 3 DIANA de Menceyato Cango – Alba Menceyato Miguel A. Dominguez
very junior males MB 1 DRAGO del Chicharrero Verdugo Aguayan del Mago – Taifa Chicharrero Jeronimo Donate
MB 2 TAGORE Arico de Los Cardones – Nala

Gonzalo León Penate – Cielo de Canarias

MB 3 DAUTE II de Haridian Daute de Mayantigot – Canoa Haridian

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

very junior females MB 1 TOSCA Arico de Los Cardones – Nala Gonzalo León Penate – Cielo de Canarias
MB 2 TAMARA de Taguluche Danto de Mayantigot – Teca Taguluche

Domingo Santana – Crisdoco

MB 3 BELCHA de Haridian Daute de Mayantigot – Canoa Haridian Jose A. Figueroa
puppy males MB 1 BOXO Daute de Mayantigot – Canoa Migiel Villa
MB 2 AROCO del Choro Tamaran – Agarfa de Nivaria Sur El Choro

Paulo Campos – Chifira

MB 3 PUNTAL de Vega Lagunera Tamaran – Bamba (Universum Samzara) Vega Lagunera Vega Lagunera
puppy females MB 1 CANARIA de Vega Lagunera Tamaran – Bamba (Universum Samzara) Vega Lagunera Vega Lagunera
MB 2 IRAMA Daute de Mayantigot – Tazat

Paulo Campos – Chifira

MB 3 TAIFA Daute de Mayantigot – Tazat Fernando de Paz
baby males MB 1 CELSO EL RUBIO de Haridian Enzo – Canoa Haridian Andres Cabrera – Atlantida Can
MB 2 TUCAN de Haridian Enzo – Canoa Haridian Alexis Rodriguez Cano
baby females MB 1 IZANA de Haridian Chencho – Sonia Haridian Anna Marińelarena
MB 2 TALIA de Haridian Enzo – Canoa Haridian Anna Marińelarena
MB 3 VERDUGO de Haridian Verdugo Aguayan del Mago – Fayna Haridian Haridian

 

VII Monografica – year 1996

BOB – UGA

BOS – VERDUGO de Aguayan del Mago

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1 URCO Coliseum Turco – Mora Coliseum Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Baptista
open males exc 1, CAC VERDUGO Aguayan del Mago Aaron Moholito – Talia Aguayan del Mago Jose A. Figueroa Jose A. Figueroa
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Mora Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum

exc 3 ROKO de Godidel Turco – Col

Saulo Godoy – Godidel

Saulo Godoy – Godidel

open females exc 1, CAC UGA Urco Coliseum – Mora Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

exc 2, res CAC KYMA do Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel

Adrian Medina Torres – Adjemeto

exc 3 ARAZA Sancocho – Diana Oscar Perez
junior males exc 1 TITAN de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Carlos Rey Dominguez
exc 2 TENO de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Juan J. Ponce
junior females exc 1 DIANA de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Carmen Perez
exc 2 TUNIA de Haridian Urco Coliseum – Taifa Haridian Haridian
puppy males MB 1 ABERKAN Laureano Ramos Trujillo
MB 2 ZATAN Carmen R. Arceo
puppy females MB 1 ERENA de Haridian Enzo – Fayna Haridian Migiel Angel Gonzalez
MB 2 ENFORA de Haridian Enzo – Fayna Haridian
MB 3 SAYA II Victor Mendez

 

VI Monografica – year 1995 

BOB – URCO Coliseum

BOS – UGA

CAC male – BARÓN II

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
champion males exc 1, BOB URCO Coliseum Turco – Mora Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Baptista
open males exc 1, CAC BARÓN II Tauco – Layca Manuel Mora
exc 2, res CAC TAMARAN Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz Manuel Chico León – Coliseum
exc 3 BROSCO Haridian del Valle Rokate de Jardin Canario – Arucara Eliseo Fco. Santana Eliseo Fco. Santana
open females exc 1, CAC UGA Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

exc 2, res CAC AGARFA de Nivaria Sur Teide de Nivaria Sur – Tania de Canchas Ibakken Nivaria Sur El Choro
exc 3 ARAZA Sancocho – Diana Oscar Perez
junior males exc 1 TARO de Troycan Enzo – Troyca de Troycan Urbano Hernandez
exc 2 BOCAN del Chicharrero Teno – Taifa Jorge de La Rosa
junior females exc 1 ANAGA del Chicharrero Coby El Chicharrero – Taifa Jorge de La Rosa
exc 2 CAPRICHO Miguel A. Martin
exc 3 GRAZA Clemente Rodriguez
puppy males MB 1 ATOGO de Canchas Ibakken Sultan de Canchas Ibakken – Gara

Manuel Martin Bethencourt – Canchas Ibakken

Nivaria Sur
MB 2 DANCOR de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Juan M. Pimienta
puppy females MB 1 BAMBA Higor – Mora Coliseum Juan P. de León
baby males MB 1 DIANA de Los Cardones Urco Coliseum – Gipsy de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Carmen Perez

 

V Monografica – year 1994

BOB – URCO Coliseum

BOS – CATANA de Los Cardones

BOB J – BULA

BOB puppy – ARICO de Los Cardones

BOB baby – CANOA de Mayantigot

Best Breeding Pair – CARIBE de Mayantigot & CANOA de Mayantigot

Best Breeding Group – GODIDEL

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC URCO Coliseum Turco – Mora Coliseum Manuel Chico León – Coliseum Gregorio Afonso Batista
res CAC ROKO de Godidel Turco – Col Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
exc 3 GUAYACAN de Lomito de La Suerte Jesus Melian
open females CAC CATANA de Los Cardones Baron – Tora de Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones

res CAC KYMA de Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel

Adrian Medina Torres – Adjemeto

exc 3 GEISHA Alfredo Bolanos
junior males exc 1 DARCO de Godidel Roko de Godidel – Pitusa de Adjemeto Saulo Godoy – Godidel Alfredo Bolanos
exc 2 TAJAN Enzo – Tara Jose R. Melian
junior females exc 1, BOB J BULA Turco – Akira Alexis Rodriguez Cano
exc 2 JARA Redo – Layca Manuel Mora
puppy males MB 1, BOB puppy ARICO de Los Cardones Nast – Catana de Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones Ricardo Oramas Miranda – Los Cardones
MB 2 BARÓN II Tauco – Layca Manuel Mora
puppy females MB 1 BRISA Kapitan – Fania Clara Medina
baby males MB 1 TAMARAN Urco Coliseum – Diana

Benito Cruz de La Hoz

Manuel Chico León – Coliseum
MB 2 ABEDUL de Troycan Enzo – Troika de Troycan Urbano Hernandez
MB 3 CARIBE de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Benito Cruz
baby females MB 1, BOB baby CANOA de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Gregorio Afonio Baptista
MB 2 FAYNA de Mayantigot Urco Coliseum – Diana Haridian
MB 3 UGA Urco Coliseum – Diana Benito Cruz de La Hoz

Antonio Gomez Ramirez – Mayantigot

 

 

IV Monografica – year 1993

BOB – ENZO

BOS – TARKA

BOB J – CANELO

BOB puppy – BERDY de Mayantigot

Best Breeding Group – GODIDEL

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB ENZO Chio – Buba Fernando Aguilar
res CAC SULTAN Toro – Uma Manuel Alvarez
exc 3 ROKO de Godidel Turco – Col

Saulo Godoy – Godidel

Saulo Godoy – Godidel
open females CAC TARKA Sultan de Canchas Ibakken – Mota

Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot

res CAC MARSHA Turco – Marquesa Onofre Diaz
exc 3 TANA Sultan de Canchas Ibakken – Tacher

Manuel Chico León – Coliseum

junior males exc 1, BOB J CANELO Turco – Melisa Manuel Alvarez
exc 2 GUAYACAN de Lomito de La Suerte Manuel Alvarez
junior females exc 1 SAROGA de Donpichon Sancocho – Portena Donpichon Fernando de Paz
puppy males MB BERDY de Mayantigot Bruto – Bonny Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot
puppy females MB PERLA de Mayantigot Bruto – Bonny Antonio Gómez Ramirez – Mayantigot

 

 

III Monografica – year 1992

BOB – SANCOCHO

BOS – TROYCA

BOB J – CLAY

BOB puppy – BRUCO

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB SANCOCHO Chio – Linda Juan Linares Feria
res CAC ROKO de Godidel Turco – Col Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
open females CAC TROICA Kadul de Irema Curto – Mora Urbano Hernandez
res CAC MELISA de Godidel Turco – Yaiza Saulo Godoy – Godidel Saulo Godoy – Godidel
exc 3 TEJINA de Nivaria Sur Sancocho – Tania Nivaria Sur Nivaria Sur
junior males exc 1, BOB J CLAY Sultan de Canchas Ibakken – Gaifa Matias Marrero
junior females mb. BONNY Sultan de Canchas Ibakken – Gaifa Matias Marrero
puppy males mb. BOB puppy BRUCO Sultan de Canchas Ibakken – Tacher Manuel Chico León – Coliseum
puppy females mb. TANA Sultan de Canchas Ibakken – Tacher Manuel Chico León – Coliseum

 

 

II Monografica – year 1991

BOB – GAROE

BOS – LINDA

BOB J – GAROE

 

show class classification name of the dog parents breeder owner
open males CAC BARÓN Sultan de Canchas Ibakken – Nusca de Irema Curto Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
open females CAC LINDA Kepo – Chira Santiago Arteaga Glez.
junior males exc 1, BOB GAROE Leon – Ch. Geisha Juan Jose Reyes

 

 

I Monografica – 08-12-1990

BOB – BARÓN

BOS – DIANA

BOB J – ABIRIS

BOB puppy – JACHO II

show class classification  name of the dog parents breeder owner
open males CAC, BOB BARÓN Sultan de Canchas Ibakken – Nusca de Irema Curto Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
open females CAC DIANA Afur – Kansa Cirilo Diaz Sosa Juan Carlos Berreto – Grupo Los Enanos
junior females EXC I ABIRIS E. Alonso Palazón
puppy males MB JACHO II E. Alonso Palazón